Rydzyk - kto to? Duchowny to kontrowersyjna postać

Rydzyk - kto to? Duchowny to kontrowersyjna postać Źródło: youtube.com/ Radio Maryja

Rydzyk - kto to? W opinii wielu Polaków to najważniejsza osoba w Kościele katolickim w naszym kraju. Duchowny ma za sobą dużą rzeszę zwolenników i jeszcze większą przeciwników. Które z jego działań budzą tak skrajne opinie?

Rydzyk - kto to? Tadeusz Rydzyk jest polskim duchownym rzymskokatolickim, to on założył i od wielu lat zarządza rozgłośnią radiową Radio Maryja oraz Telewizją Trwam.

Na świat przyszedł 3 maja 1945 roku, do roli duchownego przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów. W 1971 roku złożył śluby zakonne, a kilka miesięcy później przyjął również święcenia kapłańskie. 

Dopiero dwadzieścia lat później, po powrocie z długoletniej emigracji, założył rozgłośnię radiową Radio Maryja. W ciągu kilku następnych lat rozwijał swoją działalność i rozprzestrzeniał katolickie przesłania w środkach masowego przekazu - tak powstała gazeta "Nasz Dziennik" oraz telewizja Trwam. Pod koniec lat 90. zainicjował także powstanie Fundacji Lux Veritatis, w której do teraz pełni funkcję prezesa. 

Tadeusz Rydzyk jest również pomysłodawcą powstania niepaństwowej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz wybudowania Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, który został poświęcony w maju 2016 roku.

Rydzyk - kto to? Jaką rolę pełni w polskim Kościele?

Kontrowersje wokół jego osoby miały początek na przełomie roku 1985 i 1986, kiedy wybuchł skandal, w którym tak zwana grupa Rydzyka domagała się on doktrynalnej rewolucji w Kościele i rozluźnienia obyczajów. Mówi się również, że z tego powodu duchowny uciekł na obczyznę, gdzie zbierał datki na swoje pomysły.

Wielu ludzi zarzuca mu, że przez "ewangelizację" próbuje wyłudzić do starszych ludzi pieniądze na własne cele. Na podstawie jego życiorysu powstała książka "Imperator", która ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi historię życia i sukcesu Tadeusza Rydzyka. 

  1. Halszka Lehman: Pochodzenie aktorki Pierwszej Miłości może zaskakiwać
  2. Ewa Błachnio - mąż, partner, rodzina, informacje
  3. Karolina Chapko - siostra, mąż, M jak Miłość
  4. Maria Góralczyk: Instagram, dzieci, aktorka. Co o niej wiemy?
  5. Magdalena Rembacz: w ciąży, wiek, z mężem, mąż, dzieci, rodzina
Następny artykuł