Rybak z Zatoki Puckiej wyciągnął sieci z wody i oczy wyszły mu z orbit. Nie wyłowił zwyczajnej ryby

Rybak z Zatoki Puckiej wyciągnął sieci z wody i oczy wyszły mu z orbit. Nie wyłowił zwyczajnej ryby Źródło: .

Ryba, którą złowił mężczyzna, zdecydowanie nie była zwyczajna. Tym bardziej, że pływała w naszej rodzimej Zatoce Puckiej. To naprawdę niesamowity i przerażający widok. Rybacy biją na alarm.

Ryba nadająca się do spożycia zaraz po połowie stała się rzadkością - alarmują ekolodzy. Rybacy pracujący nad Zatoką Pucką są naprawdę przerażeni.

- Dorsza w zasadzie nie ma już w tych wodach od jakiś 7 lat, nie ma troci, w ostatnim czasie spadła też ilość flądry. Ryby, które się trafiają, często nie nadają się do niczego. Są wychudzone, z widocznymi ranami i wrzodami – mówi Dariusz Felisiak, 41-letni rybak z Kuźnicy. Sytuacja kutrów pływających w tym obszarze rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia.  Rybacy skarżą się na coraz większe problemy z rybami. Bywa, że muszą wyrzucić ponad połowę całego połowu. 

Niezmutowana ryba to już rzadki widok

Ryby-mutanty przejęły całą wodę. Kolejni rybacy skarżą się, że w sieciach znajdują jakieś mutanty, a nie zwykłe ryby. Marcin Buchna, prezes stowarzyszenia "Nasza Ziemia", skarży się na coraz więcej zgłoszeń o poważnych problemach z rybami. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Ekolog podejrzewa lokalną budowę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

– Podejrzewamy, że przyczyną tej katastrofalnej sytuacji w Zatoce może być zrzut solanki, który odbywa się w ramach budowy podziemnych magazynów gazów w Mechelinkach. W próbkach, jakie pobraliśmy z tego złoża soli, znaleźliśmy groźne dla życia zanieczyszczenia. Były tam rtęć, arsen, ołów i bron. I to wszystko dostaje się z wypłukiwaną solanką do wód Zatoki Puckiej – mówi.

 Za sprawą inwestycji umierają ryby, foki i ptaki 

Budowa magazynów rozpoczęła się 11 lat temu, a zrzut ścieków trzy lata później, w 2011 roku. Już rok po dostaniu się pierwszych toksyn do zatoki, rybacy z gminy Kosakowo skarżyli się na marny połów i występowanie w niej ryb-mutantów. Ekolodzy są zdumieni i przerażeni. Tym bardziej, że giną też foki i ptaki. Przypominamy, że od 2016 roku decyzją Ministerstwa Środowiska foki są objęte ścisłą ochroną. Te zwierzęta to rzadki widok na polskim wybrzeżu, a ich przetrwanie i dobro to istotny element wspólnego dziedzictwa naturalnego Bałtyku. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje słynna modelka. Jej zmasakrowane ciało znaleziono pod mostem
2. IMGW pilnie alarmuje, już dzisiaj sytuacja będzie fatalna. 5 województw zagrożonych

– Z naszych wyliczeń wynika, że od początku trwania inwestycji w Mechelinkach, liczba znajdowanych padłych fok wzrosła pięciokrotnie – alarmuje Marcin Buchna.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyszło na jaw, jak powstają piosenki Viki Gabor. Korzysta z pomocy wyjątkowej osoby, każdy by tak chciał
  2. Żenująca wpadka dziennikarza TVP na Eurowizji, zapomniał o mikrofonie. Kompromitujące nagranie wyciekło do sieci
  3. Jolanta Kwaśniewska obchodzi rubinową rocznicę ślubu. Córka pokazała przepiękne zdjęcie, łezka kręci się w oku
  4. Odkopano niezwykłe zdjęcie Rydzyka z młodości, nie wygląda jak ksiądz. Tajemnicza historia redemptorysty
  5. Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacer

Źródło: FAKT

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News