STAŁO SIĘ! Europejski rząd się wali

STAŁO SIĘ! Europejski rząd się wali Źródło: Fot. Flickr

Rumunia znalazła się właśnie w dobie największego kryzysu politycznego od lat. Tamtejszy rząd jest bliski upadku z powodu konfliktu premier oraz prezydenta, który dotyczy jednej z ambasad kraju.

Prezydent Klaus Iohannis stanął stanowczo przeciwko szefowej rządu, Vioricy Dancili. Jej gabinet przyjął bowiem decyzję związaną z przeniesieniem ambasady Rumunii w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Rumunia: kryzys polityczny

Iohannis nie zgadza się z tą decyzją i uważa, że jest "wielkim błędem". Jednocześnie zarzuca premier zbytnią zależność od lidera rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej, z której się wywodzi. - Pani Dancila nie stanęła na wysokości zadania jako premier Rumunii, dlatego też rząd jest źródłem słabości kraju. Jest to powód, dla którego żądam publicznie jej dymisji - ogłosił więc prezydent.

Ostra krytyka prezydenta

- Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, gdy mówimy o tajnych dokumentach, należało skonsultować się z prezydentem - dodał polityk. Iohannis twierdzi, że ewentualne przeniesienie ambasady będzie sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego. Jeżeli więc prezydent zostanie ostatecznie poparty, obecny rumuński rząd może rzeczywiście upaść. Na ten moment staje się to coraz bardziej prawdopodobne.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Co to jest?! Cejrowski w TVP o „ZDYCHANIU” Alfiego Evansa
  2. Byłym ministrem Szyszko zajmie się prokuratura
  3. Kandydat na prezydenta, Patryk Jaki wyleci z PiS?! Złożył zaskakującą obietnicę
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News