Gigantyczne zamieszki w Europie! Setki rannych, tysiące na ulicach

Gigantyczne zamieszki w Europie! Setki rannych, tysiące na ulicach

Rumunia owładnięta zamieszkami. W stolicy państwa - Bukareszcie miały miejsce protesty Rumunów, którzy na stałe mieszkają za granicą. Chcieli oni wyrazić sprzeciw wobec władz i korupcji. Rannych zostało kilkaset osób. 

W Bukareszcie, stolicy Rumunii, doszło dziś do zamieszek. Organizowany był protest przeciwko władzy i korupcji w którym mieli wziąć udział Rumuni mieszkający na stałe poza granicami państwa. Demonstrujący domagali się dymisji rządu i zwołania przedterminowych wyborów.

Rumunia owładnięta zamieszkami

W Rumunii doszło do zamieszek, które wynikły z protestów antyrządowych.  W protestach w wielu miastach Rumunii wzięło udział od 30 do 50 tys. osób. Większość z uczestników przyjechała do kraju specjalnie na tą okoliczność, bowiem na stałe mieszka poza granicami Rumunii. Z czasem protesty przerodziły się w zamieszki, które musiała tłumić policja.

Ofiary zamieszek w Rumunii

Policja użyła gazu łzawiącego oraz armatek wodnych, by rozproszyć protestujących. Ci odpowiadali kamieniami, butelkami oraz bombami dymnymi - według służb w tłumie obecni byli "prowokatorzy". Grupy protestujących usiłowały również przerwać kordon policyjny, który ochraniał budynek rządowy. Klaus Iohannis - prezydent Rumunii ostro potępił "brutalną interwencję policyjnych oddziałów prewencyjnych". Rannych zostało 440 osób, wśród nich są także policjanci.

Sytuacja polityczna Rumunii

Protesty zorganizowane zostały w proteście przeciw władz oraz korupcji w kraju. Uczestnikami w większości byli ludzie, którzy na stałe mieszkają za granicą. "Politico" podaje, że poza granicami Rumunii mieszka od trzech do pięciu milionów Rumunów - stanowi to ok. 20% zasobów siły roboczej tego kraju. - Wyjechałem, by dać moim dzieciom lepsze życie. Wtedy to było niemożliwe i nadal jest - mówił jeden z demonstrujących. Rumunii mieszkający za granicą w większości zdecydowanie nie popierają Partii Socjaldemokratycznej (PSD), która w tym momencie rządzi państwem. Petycja w której mowa jest o wprowadzeniu przepisów zabraniających sprawowania urzędów osobom oskarżonym o korupcję podpisały już setki tysięcy Rumunów, lecz poprawy sytuacji wciąż nie widać. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Co tam się dzieje?! Zamieszki na obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
  2. MYŚLAŁA, ŻE URATOWAŁA ZWYKŁEGO KOTA. GDY DOWIEDZIAŁA SIĘ CO TO ZA ZWIERZĘ ZEMDLAŁA
  3. Postrzelono dziennikarza największego krajowego medium!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News