Rudi Schuberth znany przed laty muzyk, juror i prowadzący programy telewizyjne na dobre odciął się od show-biznesu. Jego codzienne życie nie jest jednak usłane różami. Twórca zmaga się z chorobą, która zbiera śmiertelne żniwo również w Polsce.

Rudi Schuberth prężnie działał w świecie muzycznym już w latach 80. XX wieku. Jako wokalista Wałów Jagiellońskich śpiewał o rzeczywistości czasów PRL, kpiąc z ówczesnej szarości i tandetności.

W wolnej Polsce dał się lepiej poznać zwłaszcza na początku lat dwutysięcznych. Prowadził teleturnieje „Rekiny kart”, czy „Zgadula” oraz program „Śpiewające fortepiany”, który dał mu sporą popularność.

Rudi Schuberth o walce z chorobą

Po 2005 roku na dobre odciął się od show-biznesu. Gdańszczanin wrócił na Kaszuby, gdzie pozostaje aktywny artystycznie, ale na dużo mniejszej scenie i skromniejszych zasięgach.

Schuberth wykorzystuje do dziś swoją popularność również w innym celu. Twórca edukuje ludzi jak żyć i nie poddawać się cukrzycy, jednej z plag naszych czasów. Sam na co dzień zmaga się z chorobą. Nie załamuje się, lecz korzysta z wszelkich możliwości przekazu, by motywować chorych.

Należy pogodzić się z chorobą, nawet „polubić”

– Mówię o tym ze sceny, ostrzegam i doradzam innym, bo sam przegapiłem ten moment, kiedy zachorowałem – powiedział w wywiadzie dla gazety „Życie na gorąco”.

Artysta wykorzystuje ten czas, by rozmawiać o tym, jak istotne jest dbanie o swoje zdrowie. Sam od ponad trzech lat zmaga się z cukrzycą typu 2.

– Powtarzam, że można z tym żyć. Trzeba tylko kontrolować chorobę, dbać o nią i co najważniejsze, „polubić” ją – powiedział.

Sam przez długi czas nie spodziewał się, mimo charakterystycznej dla niego dużej wagi. Po pewnym czasie choroba zaatakowała go ze wzmożoną mocą. Do tego stopnia, że twórca wylądował w szpitalu. Był w stanie śpiączki cukrzycowej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

14 puszystych gwiazd, które budzą powszechny zachwyt [ZDJĘCIA]

Musiał zmienić swoje życie

Dziś stara się regularnie kontrolować, stosuje się do zaleceń lekarzy. Przede wszystkim nie brakuje mu motywacji. Ma dla kogo żyć, a najwięcej radości sprawia mu wnuk.

– Byłem zaskoczony, że świat przestał istnieć, liczył się tylko wnuczek, a przecież mało brakowało, abym już nigdy go nie zobaczył – podsumował w prasie kolorowej.

Sympatycznemu artyście i prowadzącemu życzymy jak najwięcej zdrowia i wytrwałości w tej trudnej, na szczęście pozwalającej jakoś funkcjonować, chorobie.

Rocznie na cukrzycę umiera 4,6 mln osób. Na chorobę cierpi już ponad 360 mln osób, z czego zdecydowana większość (ok. 85 proc.) zmaga się z cukrzycą typu 2. 14 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Rudiego Schubertha. „Myślałem, że jestem niezniszczalny”
  2. Wzruszająca przemowa na pogrzebie Zbigniewa Wodeckiego
  3. Zamykają je żywcem w „grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami
  5. Skandal. Chory na cukrzycę zasłabł, a straż miejska zabrała go do izby wytrzeźwień

Jolanta Kwaśniewska właściwie o tym nie mówi. Sekrety byłej pierwszej damy

ŹRÓDŁOwp.pl

Obserwator świata. Polityka i sprawy społeczne