Do redakcji tygodnika „Fakty i Mity” w ubiegły poniedziałek weszło Centralne Biuro Śledcze, które przeszukało całą redakcję, zarekwirowało dyski twarde z redakcyjnych komputerów i przesłuchało dziennikarzy pracujących dla gazety. Budzącym kontrowersje działaniami policji zajmie się teraz Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Oprócz przeszukania redakcji „Faktów i Mitów” i zarekwirowania nośników danych, aresztowany został redaktor naczelny gazety, Roman Kotliński. Prokuratura postawiła mu szereg zarzutów o czym pisaliśmy tutaj.

Jak się okazuje, sprawą przeszukania redakcji tygodnika zajmie się teraz Rzecznik Praw Obywatelskich. O decyzji RPO poinformowano na stronie instytucji.

 – 17 lutego Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji oraz do Prokuratora Apelacyjnego w Łodzi z prośbą o przedstawienie wyjaśnień, w tym oceny działań funkcjonariuszy (w szczególności w zakresie podstawy prawnej i ich proporcjonalności w kontekście stawianych zarzutów i odległości czasowej od wszczęcia postępowania w sprawie) – czytamy na stronie Rzecznik Praw Obywatelskich.

Redakcja „Faktów i Mitów” przekonuje, że działania służb to próba sparaliżowania pracy „jednego z nielicznych w Polsce pism niezależnych, niepowiązanego ani z głównymi aktorami sporu politycznego w kraju, ani z wielkimi korporacjami wydawniczymi, za to konsekwentnie tropiącego nadużycia władzy„. Według dziennikarzy tygodnika do takich działań władzy doszło z uwagi na to, że w ostatnich wydaniach „FiM” ostrej krytyce był poddawany obecny obóz władzy.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rpo.gov.pl

...

Zobacz również