RPO: Dyskryminacja uczniów niekatolików jest powszechna
Wiadomości Pikio - 20 Grudnia 2015

RPO: Dyskryminacja uczniów niekatolików jest powszechna

Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że dyskryminacja uczniów niekatolików w Polskich szkołach wciąż jest powszechna. Objawia się to głównie w niechęci dyrekcji szkół do wypełniania swoich obowiązków związanych z organizacją lekcji etyki. 

Jak wynika z zebranych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej danych, którymi posłużył się RPO, ponad 90% polskich dzieci i młodzieży uczęszczało do szkół gdzie nauczano religii (prowadzonych przez 50 organizacji religijnych). W 70% przypadkach uczniowie byli automatycznie kierowani na lekcje religii rzymskokatolickiej bez podania im informacji o możliwości zastąpienia jej zajęciami z etyki lub innego wyznania. Natomiast uczniowie, którzy mieli świadomość wyboru byli zmuszani do zgłaszania tego faktu w formie oświadczenia, mimo że nie wymaga tego prawo. Kolejnym niepokojącym PRO zjawiskiem jest otwarty sprzeciw dyrekcji polskich szkół w kwestii organizacji lekcji etyki, którzy najczęściej tłumaczą się małą ilością chętnych na takie zajęcie, mimo że zgodnie z prawem szkoła ma obowiązek organizacji zajęć z etyki nawet w przypadku jednego zgłoszenia. Ponadto bardzo często dochodziło do podawania przez dyrekcje szkół fałszywych informacji dotyczących rzekomego obowiązku uczestnictwa w lekcjach religii rzymskokatolickiej oraz do organizacji lekcji etyki dla kilku szkół równocześnie, w takich miejscach i porze, które skutecznie zniechęcały uczniów do uczestnictwa w zajęciach. Zdarzały się również przypadki gdzie dyrekcja szkół starała się przekonać rodziców uczniów o konsekwencjach uczęszczania na lekcje etyki tj. złe samopoczucie, demoralizacja itp.Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:
bh, źródło: strajk.eu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News