RPA: Oscar Pistorius skazany na 6 lat więzienia za zabójstwo swojej dziewczyny

RPA: Oscar Pistorius skazany na 6 lat więzienia za zabójstwo swojej dziewczyny Źródło: źródło: flickr.com

Za zabójstwo swojej dziewczyny, Reevy Steenkamp, Oscar Pistorius otrzymał 6 lat więzienia. Dziewczyna niepełnosprawnego lekkoatlety zginęła 14 lutego 2013 roku, kiedy to Pistorius zastrzelił ją w swoim domu. Jak później oświadczył, wziął ją za włamywacza.

Prokurator nie dowierzał jednak słowom znanego biegacza. Stwierdził, że Pistorius zabił 29-letnią modelkę z premedytacją. Świadczyć miały o tym strzały w głowę i ramię, które Steenkamp otrzymała już po śmierci. W związku z tym, zażądał kary dożywocia dla lekkoatlety.

Pierwsza rozprawa dotycząca śmierci Steenkamp odbyła się na wiosnę 2014 roku. Wyrok, który zapadł w październiku 2014 roku nie zadowolił jednak prokuratury i rodziny modelki. Pistorius został skazany wtedy na 5 lat więzienia. Sąd stwierdził, że zastrzelenie 29-latki było nieumyślnym zabójstwem.

Pistorius opuścił więzienie już po roku. Wykorzystał do tego obowiązujące w RPA prawo. Te pozwala po odbytej 1/6 wyroku zamienić karę więzienia na areszt domowy osobom, które skazano na nie więcej niż 5 lat.

Rodzina modelki odwołała się wtedy od wyroku. Sąd przychylił się do apelacji i ponownie rozpatrzył sprawę lekkoatlety. Prokuratura wraz z opinią publiczną żądały wtedy 15 lat więzienia dla biegacza. Wymiar sprawiedliwości zdecydował jednak, że Pistorius trafi do więzienia na 6 lat. Będzie je mógł opuścić po 3 latach za dobre sprawowanie. Sędzia stwierdziła bowiem, że "długa kara więzienia nie zawsze jest sprawiedliwą".

"Opinia publiczna może głośno wyrażać swoje zdanie, ale nie odgrywa roli w podejmowaniu decyzji o wyroku. Długi czas w więzieniu nie zawsze jest sprawiedliwy" - powiedziała sędzia Masipa.

Oscar Pistorius nie ma możliwości apelacji. Odwoływać się od wyroku może natomiast prokurator.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: polityka.pl, gazeta.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News