Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, Polska stała się aktualnie najbardziej atrakcyjnym krajem, do którego emigrują Ukraińcy. Korzyści – jak przekonują eksperci – są obustronne. Nasza gospodarka zyskuje a rynku pojawia się więcej pracowników do wyboru dla pracodawców. 

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Ukraińcy złożyli ponad 100 tysięcy wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce. Jest to o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Większość z nich tj. 87% dostaje odpowiedzi pozytywne.

Fakt ten cieszy najbardziej pracodawców, którzy przekonują, że Ukraińcy wypełniają lukę powstałą po Polakach, którzy w ostatnich latach wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów zachodniej Unii Europejskiej.

 –  Bez Ukraińców w gospodarce byłaby absolutna katastrofa. Mamy deficyt dwóch sił roboczych: pierwsza to nisko płatna i niewykwalifikowana praca, druga to średni personel techniczny. Imigranci z Ukrainy znacząco tę lukę wypełniają – przekonuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Z kolei jak przekonuje Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych, zmiany demograficzne w Polsce idą w takim kierunku, że imigracja jawi się jedynym sposobem, aby w przez najbliższe 20 lat utrzymać wielkość zatrudnienia na aktualnym poziomie.

Na dzień dzisiejszy, według oficjalnych szacunków w Polsce przebywa i pracuje ok. 600 tysięcy Ukraińców. Natomiast według nieoficjalnych danych jest ich o blisko 300 tysięcy więcej.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również