Posłowie prawie się pobili. MEGA awantura w Sejmie! "Ty pajacu"

Posłowie prawie się pobili. MEGA awantura w Sejmie! "Ty pajacu"

To był bardzo niespokojny wieczór w polskim sejmie. Podczas debaty na temat ustawy o Straży Marszałkowskiej doszło do awantury.

Od samego początku ta ustawa budzi bardzo duże kontrowersje. Wczorajsza debata na jej temat tylko podgrzała atmosferę. Poseł Sławomir Nitras podczas przemówienia bardzo ostro wypowiadał się na temat propozycji zmiany przepisów. - Straż Marszałkowska nie chce wynosić Polaków, nie chce bić Polaków - mówił. Gdy zszedł z mównicy, poinformował marszałka Marka Kuchcińskiego, że wicemarszałek Terlecki nazwał go "pajacem" - To jest marszałek Sejmu?! - krzyczał Nitras. Następnie podszedł do ław sejmowych w których siedział - obok Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka - Ryszard Terlecki, politycy skoczyli sobie natychmiast do gardeł. Dalej, na nagraniu widać, że do dyskusji włączają się rzeczniczka PiS Beata Mazurek oraz poseł Dominik Tarczyński. Niestety na nagraniu nie słychać ich rozmowy. Po chwili Nitras odchodzi, a z sali rozlegają się okrzyki "Nie pajacuj!".

Co zawiera projekt?

Rząd PiS planuje zwiększenie liczby funkcjonariuszy straży sejmowej o 120 pracowników. Dzięki temu, formacja będzie liczyła 280 funkcjonariuszy. Duże kontrowersje budzą przepisy które mają umożliwić strażnikom jednorazowe wynagrodzenie pieniężne dla informatorów – podaje "Rzeczpospolita". Opozycja ostrzega, że Marszałek Sejmu tworzy własną służbę specjalną Kolejny zapis, który budzi sprzeciw, mówi o tym, że straż sejmowa będzie mogła chronić parlamentarzystów także poza terenem Sejmu i Senatu. Teraz ochrona posłów jest możliwa tylko na terenie parlamentu.

Posłowie opozycji obawiają się, że zwiększenie kompetencji strażników pracę parlamentarzystom – Dziś w PiS każdy chce mieć swoją służbę specjalną. W praktyce powstaje obecnie specsłużba marszałka Marka Kuchcińskiego – mówi wiceszef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marek Wójcik z PO, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Straż marszałkowska

Straż marszałkowska jest umundurowaną formacja podległą Marszałkowi Sejmu. Stanowiąca jedną z komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu, bezpośrednio nadzorowaną przez szefa Kancelarii Sejmu. Zadania Straży Marszałkowskiej określa ustawa o Biurze Ochrony Rządu. Należy do nich głównie ochrona obiektów i urządzeń w zarządzie Kancelarii Sejmu, zapewnienie bezpieczeństwa osób tam przebywających oraz kontrola uprawnień do przebywania w tych obiektach, jak również ochrona, w zakresie odrębnie ustalonym oraz funkcje reprezentacyjne. Wypowiedź Nitrasa oraz awanturę w ławach sejmowych można zobaczyć na poniższym nagraniu:  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News