Wyciek z matury! Znamy temat rozprawki z polskiego

Wyciek z matury! Znamy temat rozprawki z polskiego Źródło: .

Rozprawka jest jednym z największych problemów maturzystów, którzy co roku podchodzą do egzaminu z języka polskiego. Jej temat pozostaje tajemnicą do samego końca, jednak wszystko uległo zmianie w związku z wyciekiem. Maturzyści nie kryli zaskoczenia.

Rozprawka towarzyszyła również dzisiejszej maturze. Od wielu lat uczniowie zdają sobie sprawę z tego, że muszą radzić sobie z dłuższą wypowiedzią pisemną podczas egzaminu, jednak jest to obowiązek, który po prostu trzeba wykonać. Niejednokrotnie rozprawka bywa kluczowym elementem testu, tym, od którego zależy cały wynik, dlatego abiturienci nie kryją zdenerwowania.

W tym roku sytuacja była dużo bardziej stresująca, bowiem dowiedzieliśmy się o wielu alarmach bombowych w szkołach w całej Polsce, przez co część egzaminów została odwołana. Teraz w sieci ukazał się wyciek arkuszy, dzięki któremu poznaliśmy tematykę wypowiedzi pisemnej obecnej na egzaminie w tym roku. Dla wielu osób była niespodzianką.

Rozprawka jest zmorą wielu maturzystów

Rozprawka jest dłuższą wypowiedzią pisemną, w której piszący musi zając stanowisko wobec pewnej tezy, przedstawić swoje argumenty i udowodnić, że jego zdanie może być uznawane za zrozumiałe i logiczne. Zazwyczaj musi wynosić około 200 słów, co dla wielu osób stanowi poważny problem. Nie każdy potrafi rozpisać się na temat problemu, który potrafi być zupełnie niezrozumiały.

W tym roku dołączonym do zadania tekstem był fragment z trzeciej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Jest to jedno z najczęściej czytanych przed maturą dzieł, w związku z czym nie było to zaskoczeniem. Ciekawsze było natomiast pytanie dołączone do tematu, czyli: "Czym dla człowieka może być wolność?". W odpowiedzi należało odnieść się właśnie do utworu Mickiewicza. Niektórzy wyrażali zdziwienie, że w tym roku postawiono na tak znany tekst.

Wiadomości o temacie rozprawki ukazały się w Internecie znacznie szybciej, niż jeszcze przed kilkoma laty. Wszystko przez niespodziewany wpis w sieci jednego z uczniów, który postanowił podzielić się w tam fotografią arkusza. Nie wiadomo, w jaki sposób udało mu się zrobić zdjęcie, bo wnoszenie telefonów na salę jest surowo zabronione.

Rozprawka zaskoczyła abiturientów

Na fotografii wyraźnie widać numer PESEL zdającego, w związku z czym Centralna Komisja Egzaminacyjna z łatwością dojdzie do tego, kto jest autorem wycieku. Konsekwencje grożą nie tylko jemu (unieważnienie matury), ale również komisji w szkole i reszcie uczniów piszących egzamin w tej placówce, bowiem ich prace również mogą zostać unieważnione.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

Nikt nie spodziewał się tak szybkiego wycieku wiadomości, w związku z czym możemy być przekonani, że już niebawem CKE wyciągnie konsekwencje wobec osoby, która doprowadziła do rozpowszechnienia arkusza. Z pewnością będą one bardzo surowe.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Nie żyje słynny muzyk! Zginął TRAGICZNIE, ratując przyjaciółkę
  2. Można się rozpłakać. Dominika Tajner opublikowała zdjęcie syna, które rozdziera serce
  3. Sponsor odcina się od Anny Muchy. Wszystko przez jej obraźliwą wypowiedź
  4. Co robiła Agata Duda nim została pedagogiem? Andrzej Duda wyjawia szczegóły
  5. Mazowsze: Matury zawieszone! Jest lista szkół
  6. TVN opublikował koszmarne nagranie z wnętrza płonącego samolotu. Dziesiątki osób zginęły

 

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News