Jurij Szuchewycz, poseł parlamentu Ukrainy, jest potomkiem jednego z dowódców UPA, Romana Szuchewycza. Syn oficera nacjonalistycznej formacji jest zdania, że Polska jest dla Ukrainy takim samym wrogiem jak Rosja. Ostatnio, w jednym z ukraińskich programów telewizyjnych, głosił, że przed 1939 rokiem Polska okupowała Ukrainę.

Szuchewycz wystąpił w programie „Ostatnia barykada”, gdzie mówił o wrogach jakich w przeszłości miała Ukraina i stosunkach z nimi. Zdaniem syna dowódcy kontrowersyjnej formacji, przed wojną „nieważne było czy Ukraina miała wroga ze wschodu czy zachodu, bo Polska jest tak samo wroga jak Rosja”.

 – Dla mnie nie miało znaczenia, czy to był wróg ze wschodu, czy z zachodu. Myślę, że Rosja była dla nas tak samo wroga jak i Polska – komentował przedwojenną sytuację Szuchewycz.

Syn komendanta UPA ostro krytykował też ukraińskie władze, kiedy te 20. października przyjęły wspólną z polskimi władzami deklarację dotyczącą II Wojny Światowej. Według niej, to Niemcy i Rosja były sprawcami agresji. Zdaniem Szuchewycza, podpisując deklarację, Kijów godził się na oddanie Lwowa Polakom.

 – Wiecie co przegłosowaliście? Podobno z powodu paktu Ribbentrop-Mołotow utraciliśmy niepodległość? Zmieniła się jedynie okupacja z polskiej na radziecką – grzmiał Szuchewycz.

Ojciec Jurija, Roman, był komendantem UPA i bliskim współpracownikiem lidera zbrodniczej formacji – Stepana Bandery. Choć Roman Szuchewycz nie uczestniczył w mordach podczas rzezi wołyńskiej, to wiedział i jak najbardziej aprobował ją. Złą sławą okrył się m.in podczas pogromu lwowskich Żydów w 1941 roku czy przez członkostwo w takich niemieckich oddziałach jak batalion Nachtigall czy Schutzmannschaft. Zginął w 1950 z rąk a

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również