Hiszpania jest królestwem, którego regiony mają bardzo silną autonomię. Prócz dużej niezależności politycznej, w niektórych miejscach pojawiają się także postulaty całkowitej niepodległości.

Jednym z takich obszarów jest Katalonia. Silne ruchy niepodległościowe mają swój głos w lokalnym parlamencie. Posłowie w Katalonii przegłosowali właśnie ustawę, umożliwiającą przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria zapowiedziała, że rząd zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o unieważnienie tej decyzji.

Referendum już wcześniej zostało zapowiedziane na 1 października. Od początku premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiadał, że nie uzna tego głosowania, a sprawę skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Uważa on, że w sprawie tak ważnej dla całej Hiszpanii powinni móc wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy państwa, a nie tylko Katalończycy.

To już druga próba Katalonii, mająca doprowadzić do secesji. Pierwsze referendum w tej sprawie miało miejsce 9 listopada 2014 roku i także zostało uznane przez władze centralne za nielegalne. Głosowała w nim tylko 1/3 uprawnionych, jednak prawie 81% głosujących chciało niepodległości.

Rząd hiszpański może liczyć na wsparcie Unii Europejskiej, która ostrzega, że w razie secesji Katalonia znalazłaby się poza UE. Także większość katalońskich przedsiębiorców sprzeciwia się niepodległości.

Katalonię zamieszkuje 15% wszystkich obywateli Hiszpanii. Region odpowiada jednak za 20% całego PBK państwa, jest zatem kluczowy dla gospodarki Królestwa.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tak wygląda "najseksowniejsza pogodynka świata"! Piękna Meksykanka podbija Internet

...

Zobacz również

Zobacz również