Europejski Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Wbrew powszechnej opinii, Polska na tle innych krajów Europy zachodniej wypada w zestawieniu bardzo dobrze i nie będzie przesadą stwierdzenie, że możemy być przykładem w tym kontekście dla takich krajów jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. 

W opublikowanym raporcie dotyczącym różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w krajach Unii Europejskiej najgorzej wypadają Estonia, gdzie różnice sięgają aż 30% na korzyść mężczyzn, Austria 23,4% i Niemcy 22,4%. Dalej w zestawieniu stworzonym przez Europejski Urząd Statystyczny pojawili się nasi południowi sąsiedzi – Czechy(22%), Słowacja (21,5%), Węgry (20,1%), Finlandia (19,4%), Wlk. Brytania (19,1%), Chorwacja (18%) i zamykająca pierwszą dziesiątkę krajów z największymi różnicami – Hiszpania (17,8%). Dalej na 13. miejscu w rankingu znalazła się Szwecja gdzie różnica pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn wynosi 15,9 %. Z kolei na 17. pozycji, Francja z wynikiem 14,8%.

Co może być zaskakujące dla wielu zwolenników „zachodniej równości płci”, Polska wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze i nie byłoby przesadą stwierdzenie, że możemy być przykładem dla krajów zachodniej Europy.

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce wynoszą zaledwie 6,4%. Najmniejsze panują z kolei na Słowenii tj. 2,5%.

fot. http://ec.europa.eu/
fot. http://ec.europa.eu/

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: eurostat / niewygodne info

...

Zobacz również