Rozliczenie PIT-ów tuż tuż. Komu przysługują ulgi?

Rozliczenie PIT-ów tuż tuż. Komu przysługują ulgi? Źródło: screen MattyPalka

Rozliczenie PIT coraz bliżej. Tylko do czwartku firmy mają czas na wysłanie pracownikom, zleceniobiorcom i wykonawcom dzieł formularzy z rozliczeniem podatku. Sprawdź, czy nie przysługują ci ulgi, które możesz odpisać podczas wypełniania dokumentów.

Rozliczenie PIT należy do corocznych formalności podatników. W tym roku ma jednak być o wiele prościej. Ministerstwo Finansów zapewnia, że wystarczy kilka kliknięć na stronie resortu i podatek zostanie rozliczony. Wprowadzona rewolucja po raz pierwszy będzie miała miejsce w polskim systemie rozliczeń corocznych podatków.

Przed nami rozliczenie PIT. Komu i jakie przysługują ulgi?

Coroczne rozliczenie wiąże się od lat z przysługującymi podatnikom ulgami. Możemy je odpisać w formularzu PIT, zmniejszając należny "skarbówce" podatek. To przekłada się na większy zwrot, czyli nadpłaty wysyłane przez urzędy na konto. Spore środki uzyskają podatnicy wychowujący dzieci. Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna" na pierwsze i drugie dziecko przysługuje nam 1112,04 złotych rocznego odpisu (92,67 zł miesięcznie), przy trzecim dziecku kwota rośnie do 2 tys. zł z czterema groszami, a przy czwartym i kolejnym do 2,7 tys zł. Niższy podatek przysługuje w ramach ulgi rehabilitacyjnej. należy w tym przypadku udowodnić jeden z trzech stopni niepełnosprawności, wystarczy też decyzja o przyznaniu renty (całkowitej, częściowej, szkoleniowej, socjalnej). Podatnik może odpisać też ulgę na Internet. Jeśli mamy dowody na korzystanie z sieci (faktury, przelewy do operatorów), to możemy odpisać dochód maksymalnie do kwoty 760 zł za rok. Jest jednak jedno ale - ulga obowiązuje tylko i wyłącznie w dwóch latach podatkowych z rzędu. Odliczyć można także darowizny, ale - co zaznacza prawo - tylko te przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, cele kultu religijnego i krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi. - Podatnik nie może jednak odliczyć kwoty większej niż sumy stanowiącej 6 proc. dochodu. Wyjątek dotyczy darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła - tutaj można odliczyć w pełnej kwocie - czytamy w "DGP". Wyższy zwrot przysługuje nam za koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Skorzystają na tym podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Odpiszemy tzw. koszty kwalifikowane, np. "należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, nabycie materiałów i surowców związanych z działalnością B+R, koszty ekspertyz, opinii czy usług badawczych".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Odliczeniu podlegają też wpłaty na IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Kwota zależy od wpłat na trzeci filar emerytalny i jest ograniczona. Limit w 2018 roku wynosił 5331,6 zł. Wspomniane ulgi wpisuje na formularzach podatkowych PIT 28, 36, 36 L, i 37. Szczegóły i dokładny opis ulg do odpisu podatkowego dostępny jest na stronie e-pity.pl. Źródło: Dziennik Gazeta PrawnaZOBACZ TAKŻE:
  1. Podatek solidarnościowy? A podobno wystarczy nie kraść
  2. Nadchodzi rewolucja gospodarcza w Polsce? Minister finansów: „Co nie jest zabronione, jest dozwolone”
  3. Córka prezydenta to PIEKIELNIE ambitna osoba. Po uczelni krążą o niej SZOKUJĄCE opinie
  4. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz?Tego się po niej NIKT nie spodziewał
Następny artykuł