Marina Abramovic to artystka, która przez całe swoje życie zajmuje się performancem. Kiedy 20 lat temu postanowiła rozstać się z mężczyzną, którego kochała, nie sądziła, że uda jej się spotkać go jeszcze w tak poruszających okolicznościach, a wszystko to zostanie uwiecznione na filmie.

Abramovic oraz Ulay spędzili razem 12 lat. Oboje byli artystami, dla których sztuka stanowiła całe życie. Kiedy więc postanowili się rozstać, zrobili to w bardzo spektakularny sposób – idąc z dwóch przeciwnych stron wzdłuż Wielkiego Muru Chińskiego spotkali się w drodze po raz ostatni, co miało symbolizować rozstanie kochanków.

Para zobaczyła się jednak ponownie po 20 latach rozłąki. Abramovic pokazywała w Nowym Jorku swój performance, który polegać miał na spędzaniu minuty w całkowitej ciszy z nieznajomymi ludźmi. Ku zdziwieniu artystki, jedną z osób biorących udział w jej występie okazał się właśnie Ulay.

Chociaż nie powiedzieli do siebie ani słowa, ich emocje były zdecydowanie wymowne. Kiedy minęła wyznaczona minuta, po raz kolejny rozstali się tak, jak 20 lat temu. Nagranie z tego wydarzenia jest więc w stanie wycisnąć naprawdę wiele łez.

...

Zobacz również