Brexit, na który zdecydował się jeden z najważniejszych krajów członkowskich Unii Europejskiej, pociąga za sobą wiele problemów oraz kwestii, które trzeba jak najszybciej i najbardziej skutecznie ustalić. Jedną z nich stanowi kształt granicy między Irlandią Północną oraz Irlandią. Rząd w Londynie ma już jednak swój pomysł na rozwiązanie kontrowersyjnego kłopotu.

Brytyjskie władze niezmiennie podkreślają, że nie zamierzają przywracać fizycznej granicy i kontroli celnej na granicy Irlandii z Irlandią Północną. Dziś mieszkańcy Unii Europejskiej będą mogli zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem rządu w tej sprawie.

Londyn opracuje szczegółowe rozwiązania na przyszłość, kiedy politycy dojdą do porozumienia w związku z kształtem polityki celnej między Wielką Brytanią oraz resztą wspólnoty. Jak zaznaczają przedstawiciele rządu z Wysp, „obie strony (negocjacji – przyp. red.) muszą jednak wykazać się elastycznością i wyobraźnią, jeśli chodzi o kwestię granicy w Irlandii Północnej”.

Dzisiejszy dokument jest drugim spośród dwunastu, których publikację brytyjscy politycy zaplanowali na najbliższe tygodnie. Wielka Brytania całkowicie opuści Unię Europejską prawdopodobnie do końca marca 2019 roku.

...

Zobacz również

Zobacz również