Rowerzyści powinni mieć się na baczności. Czekają na nich srogie kary

Rowerzyści powinni mieć się na baczności. Czekają na nich srogie kary Źródło: Wikimedia commons/Kapitel

Rower nie jest najlepszym środkiem transportu, jeśli jesteśmy pod wpływem alkoholu. Jeśli zdecydowaliśmy się wsiąść na rower po piwie, będziemy musieli zapłacić niemałe pieniądze. W ekstremalnych przypadkach możemy nawet trafić do aresztu.

Rower też może stwarzać niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, jeśli prowadzący pojazd jest pijany. Co prawda nie tak duże, jak pijany kierowca samochodu, ale to nie oznacza, że powinniśmy bagatelizować miłośników jednośladów poruszających się pod wpływem alkoholu. Do 9 listopada 2013 roku kara za taką jazdę była taka, jak za wsiadanie pijanym za kółko. Przepisy od tego czasu są znacznie lżejsze, ale i tak nie unikniemy kary za podobne wybryki.

Rower po alkoholu nie jest najlepszy pomysłem

Wysokość kary będzie zależeć od tego, jak duże zagrożenie stworzyliśmy. Jeśli stworzyliśmy potencjalnie niebezpieczną sytuację na drodze, która wpłynęła na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, sprawa może trafić do sądu. W tym wypadku, jeśli będziemy prowadzili rower pod wpływem alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi), będzie grozić kara przetrzymania aż do 14 dni w areszcie lub grzywna od 20 do 5 tysięcy polskich złotych. Jeśli jednak będziemy w stanie nietrzeźwości, czyli stężenie alkoholu w naszej krwi przekroczy 0,5 promila, będziemy w poważnych tarapatach. Wtedy grozi nam aresztowanie nawet do 30 dni i kara, aż do 50 tysięcy złotych.

W przypadku kiedy jednak nie stworzyliśmy, aż tak poważnego zagrożenia, czeka nas "tylko" grzywna. Jeśli byliśmy tylko w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, zapłacimy kwotę od 300 do 500 zł. W przypadku kiedy będziemy w stanie nietrzeźwości, kwota grzywny jest stała i wyniesie nas 500 zł.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Czy możemy stracić uprawnienia po jeździe na rowerze po alkoholu?

Mimo zmiany przepisów w 2013 roku, wciąż możemy stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów z powodu jazdy rowerem pod wpływem alkoholu. Jednak niekoniecznie musimy stracić też prawo do jazdy samochodem czy motocyklem. 

Obecnie sąd może nałożyć tylko zakaz prowadzenia samochodów niemechanicznych, nie ma możliwości abyśmy stracili z tego powodu prawo jazdy. Mimo to, wciąż zdarzają się wyroki, w których ktoś z traci prawo do prowadzenia samochodów i motocykli. Głośny był przypadek w 2018 roku, gdzie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich który zapewnił kasację wyroku.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Polak pobił 80-letnią mamę. Powód, dla którego to zrobił, doprowadza do płaczu
  2. Co studiowała Beata Szydło? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg!
  3. Jak mieszka Agata Duda z mężem? Widok nieziemskich luksusów wbija w ziemię (Zdjęcia)
  4. Wiadomo już, jak skończy się "M jak miłość". Dla wielu widzów będzie to ciężkim szokiem
  5. Skandal rozrywa Wielką Brytanię. Media poinformowały, że książę Harry NIE JEST ojcem dziecka Meghan Markle
  6. Nie żyje jedna z głównych bohaterek serialu "Przyjaciółki". Wstrząsająca, nagła śmierć

Źródło: wirtualna polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News