Od wczoraj nad terytorium Polski lata rosyjski samolot zwiadowczy. Wszystko przy aprobacie rządu w Warszawie, który zezwolił na operację na podstawie Traktatu o Otwartych Przestworzach. Loty potrwają do 1 września. 

O rozpoczęciu lotów poinformowała nadzorowana przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej telewizja „Zvezda”. Obserwacja wykonywana jest za pomocą samolotu An-30B, wyposażonego w określony umową sprzęt zwiadowczy, głównie aparaty fotograficzne i kamery.

– Lot obserwacyjny nad Polską będzie się odbywał z lotniska „otwartego nieba” Warszawa – poinformował w rozmowie z resortową telewizją naczelnik rosyjskiego narodowego centrum ds. zmniejszania zagrożenia nuklearnego Siergiej Ryżkow.

Na mocy Traktatu, który podpisały 34 państwa, w tym Rosja i USA, wydano wzajemne zgody na kontrolowane loty zwiadowcze nad swoimi terytoriami. Celem umowy jest zapewnienie ogólnie dostępnych informacji, które prowadzić mają do przestrzegania omów międzynarodowych, m.in. w zakresie ruchów wojsk.

Na pokładzie samolotu latającego nad terytorium RP oprócz rosyjskich wojskowych, znajdują się także obserwatorzy polscy, którzy dbać mają o przestrzeganie zasad umowy. An-30B pokonywać będzie tylko wyznaczoną trasę, której długość nie może przekroczyć 1400 kilometrów. W tym samym czasie eksperci z Polski i Włoch przeprowadzą podobne loty nad Białorusią i Federacją Rosyjską.

Które zwierzę jest najgroźniejsze dla ludzi? Możesz się MOCNO zdziwić!

źródło: msn.com

...

Zobacz również