Podczas wywiadu w programie „Czarno na białym” w TVN24, którego gościem był rosyjski ambasador, padły słowa oskarżenia pod adresem Polski. Siergiej Andriejew stwierdził, że Polacy także są winnymi wybuchu II WŚ.

W programie Brygidy Grysiak rosyjski ambasador mówił o stosunkach polsko-rosyjskich, które według niego są „najgorsze od 1945r.”

Nie jest to nasza wina. To wybór strony polskiej, która zamroziła nasze kontakty polityczne, ale i kulturalne” – skomentował Andriejew.

Rosjaninowi chodzi o sprawę usuwania radzieckich pomników w Polsce. Według niego, takie działania doprowadzą do rozpoczęcia „wojny na pomniki” z Rosją. Andriejew skomentował zdemontowanie w Pieniężnie pomnika radzieckiego generała Czerniachowskiego, zapowiadając, że „ta sytuacja nigdy nie zostanie zapomniana”.

Jednak Andriejew nie zakończył na krytykowaniu działań polskich w sprawie radzieckich pomników. Ambasador wyraził też swoje zdanie na temat drugiej wojny światowej. Stwierdził, że Polska jest współwinna II WŚ.

Polityka Polski doprowadziła do tej katastrofy we wrześniu 1939 roku, bo w ciągu lat 30. XX wieku Polska przez swoją politykę wielokrotnie blokowała zbudowanie koalicji przeciwko Niemcom hitlerowskim” – powiedział Rosjanin.

Co więcej, Andriejew orzekł także o tym, że napaść ZSRR 17. września na nasz kraj, był tylko próbą zabezpieczenia granic sowieckiego państwa przed nazistami.

Wojska radzieckie weszły na teren zachodniej Białorusi i zachodniej Ukrainy 17 września 1939 roku, kiedy los wojny miedzy Niemcami a Polską był już przesądzony. Przedtem było już jasne, że Wielka Brytania i Francja nie przyjdą na pomoc Polsce. W tamtych warunkach, chodziło o zagwarantowanie bezpieczeństwa ZSR

W sprawie swoich wypowiedzi Andriejew ma zostać w poniedziałek wezwany do polskiego MSZ. Poinformował o tym Grzegorz Schetyna.

To przykre słowa wynikające z niezrozumienia historii i braku świadomości, jak one są krzywdzące i nieprawdziwe” – oświadczył minister spraw zagranicznych.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: onet.pl
pt

...

Zobacz również