Rosyjskie siły antyterrorystyczne rozprawiły się z ekstremistami Państwa Islamskiego w Dagestanie. Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa okrążyli dom, w którym znajdowali się bojownicy ISIS. Prowadzili z nimi negocjacje, kiedy nagle islamiści zaczęli strzelać.

Do zdarzenia doszło w stolicy stanu Dagestan – mieście Machaczkala na południu Rosji. FSB okrążyło dom, w którym przebywało pięciu ekstremistów. Dżihadyści podjęli się negocjacji z rosyjskimi służbami. Wśród otoczonych był wysoki rangą bojownik Rustam Aselderow.

Ekstremiści zgodzili się na negocjacje z siłami FSB. Niespodziewanie jednak w ich trakcie otworzyli ogień do funkcjonariuszy. Tym samym sprowokowali służby do przeprowadzenia szturmu. W wyniku ataku na dom zginęli wszyscy ekstremiści. Co ciekawe, nie ucierpiał żaden funkcjonariusz ani cywil.

W domu zajmowanym przez bojowników ISIS FSB znalazło materiały wybuchowe i sporą ilość amunicji, a także broni automatycznej.

Alderow, który w wyniku akcji poniósł śmierć, pozostawał żołnierzem ISIS od ponad dwóch lat. W 2014 roku bowiem złożył przysięgę wierności Państwu Islamskiemu. Już wcześniej jednak wojował przeciwko rosyjskiej władzy. W 2010 roku planował przeprowadzenie zamachu na samym Placu Czerwonym w Moskwie.

Wyeliminowanie Alderowa nie oznacza jednak, że w Machaczkale i Dagestanie nagle zapanuje pokój. Ten graniczny stan Rosji wciąż pozostaje najbardziej niebezpiecznym i najbiedniejszym rejonem Federacji Rosyjskiej. Niejednokrotnie atakowani są tutaj żołnierze i policjanci, a sprawcami są najczęściej islamscy ekstremiści, których w tym stanie nie brakuje.

źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również