Poseł Dmitrij Gudkow (wybrany z list partii Sprawiedliwa Rosja, obecnie niezrzeszony) zaproponował, aby podczas obrad Dumy Państwowej rosyjscy parlamentarzyści uczcili rocznicę śmierci zastrzelonego przed rokiem Borysa Niemcowa symboliczną minutą ciszy.

Polityk uważa, że uczczenie pamięci zmarłego kolegi nie jest manifestacją polityczną, bowiem Niemcow pracował w Dumie, kierował partią, piastował stanowisko pierwszego wicepremiera, był gubernatorem i z tego tytułu należy oddać mu należyty szacunek. Gudkow obieciał, że niezależnie od decyzji Dumy, wstanie i sam uczci pamięć zmarłego kolegi, bo tak nakazuje etyka. Parlamentarzysta przypomniał, że wystąpił z identyczną inicjatywą rok temu i również spotkał się z odmową, chociaż wielu posłów w prywatnych rozmowach nie podzielało tej decyzji.

Pomysł skomentował lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, Władimir Żyrinowski. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, poseł uważa, że jedynym powodem do czczenia zmarłego w tak szczególny sposób może być ogłoszona przez prezydenta żałoba narodowa. Dodał, że jemu osobiście najbardziej podoba się Nikita Chruszczow, który zakończył w ZSRR kult jednostki Józefa Stalina i miał większy wkład w historię Rosji niż Niemcow, a jakoś nikt nigdy nie czcił rocznic jego śmierci. Zdanie Żyrinowskiego podzielił spiker rosyjskiej Dumy Sergiej Naryszkin, który wezwał polityków do przestrzegania określonych norm.

Borys Jefimowicz Niemcow został zastrzelony 27 lutego 2015 roku w Moskwie. Był opozycyjnym politykiem, działaczem na rzecz demokracji oraz obrońcą praw człowieka. 27 lutego w Moskwie odbędzie się marsz ku czci jego pamięci. Według słów Dmitrija Gudkowa mogą w nim wziąć udział dziesiątki tysięcy osób.

źródło: https://lenta.ru/news/2016/02/26/nemtsov/

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.