Drastycznie zwiększa się liczba Polaków deportowanych z Wielkiej Brytanii, sporą część tej grupy stanowią byli więźniowie. Deportowani z tej grupy twierdzą, że po referendum w sprawie Brexitu zjawisko nasiliło się- pisze „Gazeta Wyborcza”.

„Powody wydalenia są różne. Co do zasady Polacy jako obywatele UE mogą przebywać, pracować i studiować w Wielkiej Brytanii. Mogą jednak stracić prawo pobytu, jeśli są bezrobotni i nie szukają pracy”- pisze gazeta.

Gazeta powołuję się na czerwcowy raport parlamentarny komitetu ds. wewnętrznych, według którego, w więzieniach przebywa 983 polaków. Autor artykułu pisze, jakoby Brytyjczycy dokonywali ekstradycji do Polski osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania. Bardziej zastanawiający jest precedens deportowania byłych więźniów, którzy nie zostali aresztowani na Wyspach.

W statystykach, przedstawionych przez rząd brytyjski , można zauważyć rosnącą tendencje. W 2011 roku deportowano 302 osoby, natomiast w 2015 już 951. Jeżeli chodzi o osoby zawracane na granicy, takich przypadków było odpowiednio 36 i 308.

Według maila konsulatu RP w Edynburgu do „Gazety Wyborczej” – „Od czasu referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur UE upłynął zaledwie miesiąc, dlatego trudno na obecną chwilę orzec, jaka będzie tendencja w tym względzie”. Pytanie czy statystyki to potwierdzą.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk źródło: polsat news

...

Zobacz również