Rośnie konkurencja dla PiS. Powstaje nowa partia

Rośnie konkurencja dla PiS. Powstaje nowa partia

Według "Dziennika Gazety Prawnej" przedstawiciele gmin i powiatów mają ciekawy pomysł, związany próbami wprowadzenia przez PiS nowego prawa. Partia chce, aby kandydaci w wyborach samorządowych startowali z list partyjnych. Odpowiedzią na to ma być stworzenie partii zrzeszającej wszystkich polityków niezależnych.

Zmianami, jakie chce wprowadzić PiS, mają być obowiązek startowania w wyborach lokalnych z list partyjnych oraz podwyższenie progu wyborczego w wyborach do sejmików województw i rad miast na prawach powiatu z 5% do 10%.

Zapowiedzi te zmartwiły członków samorządów, ale i potencjalnych kandydatów, którzy startowali najczęściej z lokalnych komitetów w wyborczych. Wymyślili więc, by stworzyć całkiem nową partię, która miałaby zrzeszać niezależnych polityków.

- Trzeba zorientować się, ilu z nas dołączyłoby do tej inicjatywy oraz jak wpłynie to na sytuację szeroko rozumianej opozycji. Dziś bowiem wróg jest jeden, czyli PiS - powiedział na temat pomysłu prezydent Nowej Soli, Wadim Tyszkiewicz.

Na odpowiedź partii rządzącej nie trzeba było długo czekać. Jej przedstawiciel stwierdził, że "inicjatywa ta nie dociągnie nawet do wyborów w 2019 roku".

Trudno stwierdzić, czy powołanie tego rodzaju partii się powiedzie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że będzie się to wiązało z jeszcze większym osłabieniem i rozdrobnieniem opozycji mimo przeciwnych chęci.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News