Niestety, przegrał nierówną walkę z nowotworem. Nie żyje wielki polski artysta, jego śmierć to ogromna strata

Niestety, przegrał nierówną walkę z nowotworem. Nie żyje wielki polski artysta, jego śmierć to ogromna strata Źródło: .

Nowotwór płuc stał się przyczyną śmierci wybitnego polskiego artysty, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej sztuki. Tragiczna wiadomość właśnie obiegła media.

Nowotwór okazał się przeciwnikiem nie do pokonania. Rosław Szaybo zmarł w swoimwarszawskim domu. Miał 85 lat. Informację o śmierci artysty podał Jazz Forum na swoim facebookowym profilu. 

- ROSŁAW SZAYBO nie żyje! Legendarny plakacista, fotografik, projektant niezliczonych okładek płyt („Astigmatic" Krzysztofa Komedy!) i książek, dyrektor artystyczny CBS w Londynie (1972 - 88), profesor ASP, zmarł dzisiaj, 21 maja 2019 roku o godz. 2.00 w nocy u siebie w domu w Warszawie. Miał 85 lat. Polska kultura poniosła wielką stratę. Żegnaj, Rosław! - napisano w poście.

Rosław Szaybo zostanie zapamiętany jako wybitny twórca, autor kilku tysięcy okładek płyt.

Nowotwór płuc był przyczyną śmierci wybitnego artysty

Rosław Szaybo studiował na wydziale malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Naukę skończył w 1961 roku. Następnie wyjechał w Wielkiej Brytanii. W latach 1968-72 pracował jako dyrektor artystyczny w agencji Young & Rubicam. Kontynuował karierę w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain, gdzie także piastował stanowisko dyrektora artystycznego w latach 1972-1988. 

To dzięki tej pracy zaprojektował około 2000 okładek do płyt, m.in. dla Eltona Johna, Santany, Johna Williamsa, Janis Joplin i Czesława Niemena. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest okładka do krążka British Steel zespołu Judas Priest - widnieje na niej charakterystyczna żyletka. Jest także autorem logo tego zespołu. Innym znanym projektem artysty jest okładka albumu Astigmatic Krzysztofa Komedy. Pracował także nad plakatami dla londyńskich teatrów a także dla oper i producentów filmowych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W latach 1993-2014 prowadził pracownię fotografii na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2018 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", przyznawanym przez ministra kultury osobom lub instytucjom, mającym zasługi w twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Rosław Szaybo zaliczany jest do najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar przeżyła SZOK, gdy nakryła męża ze swoją RYWALKĄ. To był cios prosto w serce
  2. Gwiazda reality-show została ZAMORDOWANA przez swojego kochanka. 8 razy uderzył ją młotkiem w głowę
  3. Pilne informacje Polsatu, premier jedzie na miejsce. Trąba powietrzna w Polsce, zwołano sztab kryzysowy
  4. Jaką emeryturę dostanie Rydzyk? Tego nie spodziewał się absolutnie nikt
  5. Roksana Węgiel w sukience z lateksu na Wielkiej Gali Gwiazd. Wszyscy patrzyli tylko na 14-latkę
  6. Danuta Wałęsa brutalnie szczerze o Agacie Dudzie. Jej ostre słowa przejdą do historii
     

Źródło: Rzeczpospolita, Wikipedia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News