Rosyjscy astronomowie oświadczyli właśnie, że odebrali sygnał radiowy pochodzący od obcej cywilizacji żyjącej na planecie krążącej wokół gwiazdy bliźniaczej do naszego Słońca. Sprawą zajęła się także amerykańska SETI, poszukująca życia we Wszechświecie. 

Informację o odebraniu sygnału radiowego podali do wiadomości publicznej astronomowie ze Specjalnego Obserwatorium Astronomicznego Rosyjskiej Akademii Nauk na Kaukazie. „Wiadomość” od obcych odebrano 15 maja ubiegłego roku, jednak naukowcy poinformowali o tym dopiero teraz, z uwagi na szereg badań jakim go poddali w celu jego uwiarygodnienia.

Trwający dwie sekundy sygnał pochodzi z okolic uważanej za bliźniaka naszego Słońca, gwiazdy HD 164595, która jest od nas oddalona o 90 lat świetlnych (gwiazdozbiór Herkulesa).

Sprawą zainteresowała się także amerykańska SETI, od lat zajmująca się poszukiwaniem obcych cywilizacji we Wszechświecie. Amerykanie nie negują wiarygodności odebranego przez Rosjan sygnału, jednak przyznają, że jak na razie nie udało im się go namierzyć ponownie.

Amerykańscy naukowcy mają jednak za złe swoim kolegom po fachu z Rosji to, że tak długo trzymali informację o odebraniu wyjątkowego sygnału w tajemnicy. Teraz obydwa zespoły skupią się na jego badaniu i ponownym namierzeniu.

Podobnego typu odkrycie miało miejsce w 1977 roku, gdy silny sygnał radiowy odebrał  dr. Jerry R. Ehman przy pomocy należącego do Uniwersytetu Stanowego Ohio radioteleskopu The Big Ear, prowadzącego nasłuch nieba w ramach programu SETI. Przyciągnął dużą uwagę jako potencjalnie sztucznie wytworzony i pochodzący spoza Układu Słonecznego. Trwał 72 sekundy, po tym czasie już się jednak nigdy więcej nie powtórzył.

Wydruk sygnału Wow! z notką J. R. Ehmana
Wydruk sygnału Wow! z notką J. R. Ehmana

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: iflscience.com

...

Zobacz również