Ponad połowa Rosjan (51%) liczy się z tym, że podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych dojdzie do fałszerstw. Część z nich stwierdziła, że jest gotowa „sprzedać” swój głos którejś z partii politycznych.

Powyższe dane przedstawiło niezależne centrum badań opinii publicznej im. Jurija Lewady.
Jedna piąta respondentów uważa, że fałszować wyniki wyborów będą sami członkowie komisji wyborczych. 18% badanych twierdzi, że rządząca partia Jedna Rosja oraz jej sojusznicy stoją na uprzywilejowanej pozycji wobec innych formacji.

15% Rosjan uważa, że podczas wyborów może dojść do „kupowania głosów”, 15% ankietowanych podejrzewa o takie działania partie z rządzącej koalicji, a 11% ugrupowania opozycyjne. Tylko 22% badanych twierdzi, że wybory odbędą się prawidłowo, bez żadnych fałszerstw.

Centrum Jurija Lewady sprawdziło również czy Rosjanie byliby w stanie zagłosować na którąś z partii za pieniądze – konkretnie za 5 tysięcy rubli (300zł). Gotowość sprzedaży swojego głosu za tę sumę wyraziło 11% ankietowanych, 6% oczekiwałoby wyższej zapłaty.

Badanie zostało przeprowadzone na początku sierpnia. Wzięło w nim udział 1600 pełnoletnich mieszkańców 137 rosyjskich miejscowości. Wybory parlamentarne w Rosji odbędą się 18 września.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

...

Zobacz również