Rosyjscy widzowie mogą nie ujrzeć w kinach najnowszego filmu Disneya pod tytułem „Piękna i Bestia”. Spore wątpliwości co do legalności dzieła amerykańskiego studia mają rosyjskie władze. Minister kultury, Władimir Mediński, zapowiedział, że film prawdopodobnie nie wejdzie na ekrany.

Powód może wydawać się trywialny – Rosjanie kręcą nosem na fakt, że w jednej ze scen jest wątek homoseksualny. To, co dla reżysera filmu, Billa Condona, jest „homoseksualnym momentem filmu”, dla Kremla jest już „homopropagandą”. W myśl wprowadzonego w Rosji w 2013 roku prawa, propagowanie „niestandardowych stosunków seksualnych” jest zabronione. Tym samym film z Emmą Watson w roli głównej może w ogóle nie trafić na ekrany rosyjskich kin.

Znacznie bardziej „neutralnie” podszedł do „Pięknej i Bestii” Witalij Milonow, poseł partii Jedna Rosja, który zaapelował do resortu kultury. Milonow domaga się blokady filmu, ale tylko do czasu sprawdzenia, czy faktycznie homoseksualne wątki w nim są.

Nie brak jednak głosów w tej samej partii, które twierdzą, że nie ma nad czym się zastanawiać, a film powinien być bezwzględnie zakazany. Jedną z osób popierających to rozwiązanie jest Aleksander Szołochow, którego zdaniem „film rażąco narusza rosyjskie prawo”.

Władimir Mediński oświadczył, że ministerstwo kultury samo zapozna się z filmem. Po seansie rozstrzygnięte zostanie, czy faktycznie wątek homoseksualny uniemożliwia w Rosji emisję „Pięknej i Bestii”. Rosjanie nie mają jednak złudzeń, co do tego, że Mediński nie przepuści filmu.

pt

...

Zobacz również