Terroryści z tzw. „Państwa Islamskiego” wzięli na siebie odpowiedzialność za organizację strzelaniny w rosyjskim Derbencie (Republika Dagestanu). W wyniku wymiany ognia śmierć poniosło 2 funkcjonariuszy policji, 17 jest rannych. Terroryści twierdzą, że zabili 3 policjantów.

W sobotę, 14 maja, stróżowie prawa rozpoczęli szturm na jeden z derbenckich bloków mieszkalnych po otrzymaniu informacji, że pod wskazanym adresem terroryści przetrzymują w niewoli funkcjonariusza policji. Wywiązała się strzelanina. Bandyci użyli przeciwko policjantom broni automatycznej oraz granatów.

Po zdarzeniu władze zdecydowały się na wyłączenie z ruchu okolicznych ulic. Rozpoczęto obławę na terrorystów, którzy wcześniej otworzyli ogień. Według śledczych zabito ich co najmniej 4. Mieszkanie, w którym przetrzymywano policjanta doszczętnie spłonęło. Odpowiedzialność za zdarzenie wzięło na siebie tzw. „Państwo Islamskie”.

Dagestan jest bardzo zróżnicowaną etnicznie muzułmańska republiką na Północnym Kaukazie. Jest to jeden z najbiedniejszych i niespokojnych rejonów Federacji Rosyjskiej.

Józef Gawron, źródło: tvnrain.ru

Zobacz również