O „złotym pociągu” z czasów II wojny światowej z Wałbrzycha informują już ogólnoświatowe media. Sprawa jest na tyle głośna, że swoje zainteresowanie ładunkiem znalezionego pociągu mogą zainteresować się takie kraje jak Rosja.

Odkryciem „złotego pociągu”, w którym mogą znajdować się zrabowane przez nazistów kosztowności zaczynają się interesować już nie tylko media ale „przedstawiciele” państw, które uczestniczyły w „koalicji antyhitlerowskiej”.

Jednym z takich państw jest Rosja, która według prawnika Michaiła Joffe, powinna domagać się prawa do własności ładunku „złotego pociągu” – informuje portal Sputniknews.

Bez wątpienia mienie musi zostać opisane i udostępnione krajom uczestniczącym w antyhitlerowskiej koalicji. Przedstawiciele Rosji niewątpliwie powinni brać udział w ustalaniu ładunku, który zostanie odkryty, jeżeli pociąg ten zostanie wyciągnięty. W tym przypadku Polska jest zobowiązana do zaangażowania międzynarodowych ekspertów, aby była jasność, o jakim ładunku, trofeum wojskowym jest mowa. I jeżeli to mienie zostało wywiezione z terytorium, w tym m.in. ZSRR, to dany ładunek zgodnie z prawem międzynarodowym musi zostać przekazany stronie rosyjskiej – powiedział Joffe.

Odnalezienie „złotego pociągu” potwierdziły już Wałbrzyskie władze jednak cały czas nie ma pewności co do jego ładunku. Bardzo możliwe, że są to złoto i inne kosztowności zrabowane przez nazistów.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: sputniknews.com

...

Zobacz również

Zobacz również