Rada Federacji, będąca wyższą izbą rosyjskiego parlamentu, zwróciła się do prezydenta Władimira Putina w sprawie ograniczenia dwustronnej współpracy z Polską. Ewentualne oziębienie relacji między krajami ma być skutkiem przyjęcia noweli do ustawy o zakazie propagowania komunizmu, która może przyczynić się do usunięcia setek pomników żołnierzy radzieckich z ulic i parków.

– Prosimy o wydanie poleceń odpowiednim federalnym organom władzy wykonawczej, by przedstawiły kompleksowe propozycje dotyczące możliwego wprowadzenia działań o charakterze ograniczającym w sferach współpracy dwustronnej z Polską, a także w odniesieniu do polskich parlamentarzystów, inicjatorów ustawy z 1 kwietnia 2016 roku, o zakazie propagowania komunizmu (…) i innych osób fizycznych i prawnych – napisali członkowie Rady Federacji w oficjalnym dokumencie kierowanym do Władimira Putina.

Politycy zaznaczyli, że Polska przetrwała II wojnę światową dzięki Rosji, więc nie powinna teraz „pisać historii od nowa”, usuwając ze swoich ulic „prawie 500 pomników i obiektów memorialnych”. Przedstawiciele Rady zaznaczyli, iż w umowie zawartej w tej sprawie między rządami już w 1994 roku, nie ma mowy o tym, że „obiekt memorialny powinien być wyłącznie miejscem pochówku lub elementem cmentarzy wojennych”. Strona polska patrzy na tę sprawę jednak całkowicie inaczej, co może doprowadzić do niemałego konfliktu na linii międzynarodowej.

...

Zobacz również