Stosunki pomiędzy władzami polskimi oraz rosyjskimi stają się w ostatnim czasie coraz bardziej napięte. Jedna z nowelizacji ustawy, podpisana już przez Andrzeja Dudę, naprawdę rozwścieczyła bowiem państwo Władimira Putina. Rosjanie otwarcie nazywają wprowadzenie nowego prawa prowokacją oraz zapowiadają bezpośrednie tego konsekwencje.

Spór rozpoczął się od podpisania przez polskiego prezydenta nowelizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Zgodnie z nią, z naszych ulic oraz placów znikną między innymi pomniki Armii Radzieckiej. Dla Rosjan jest to bezpośredni cios w ich wizerunek wyzwolicieli, którzy witani byli przez Polaków z otwartymi ramionami.

– Władze Polski, niewątpliwie, doskonale wiedzą, jak ciężko obrażają rosyjski naród (…). Niemniej jednak świadomie idą na tę oburzającą prowokację. Zrozumiałe, że ona nie pozostanie bez konsekwencji – czytamy w oficjalnej odpowiedzi na nowelizację, wydaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Jak twierdzą eksperci, zapowiadane konsekwencje wiązać się mogą z polskimi miejscami pamięci na wschodzie. Żadne konkrety w tej kwestii nie zostały jednak przez Rosjan oficjalnie ogłoszone. Czas pokaże, w jaki sposób oba rządy rozwiążą jakże kłopotliwy, kontrowersyjny spór.

...

Zobacz również

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Zobacz również