Czy czeka nas poważny konflikt? Wzmożona aktywność Turcji (bombardowanie Kurdów, planowana lądowa operacja z Saudami) na terenie Syrii oraz oblężenie Aleppo przez siły Asada stwarzają niebezpieczeństwo militarnej konfrontacji i wybuchu nawet ogólnoeuropejskiej wojny. Rosyjski analityk wojskowy Paweł Fegenhauer uważa, że aby uniknąć wielkiego starcia należy nieustannie wywierać presję, choć międzynarodowe konferencje bez bezpośrednich rozmów Rosji i Turcji nie mają sensu. 

– Będzie to długie i krwawe oblężenie: następny Grozny, albo coś gorszego – przekonuje Felgenhauer odnosząc się do planowanej blokady Aleppo, które próbują odbić siły rządowe Baszara el-Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo. Przypominamy, że Grozny uznano za najbardziej zniszczone miasto na świecie. Totalnej destrukcji dokonano podczas wojny czeczeńskiej w 2003 roku.

– Aby nie dopuścić do totalnej katastrofy humanitarnej interweniować będą siły zewnętrzne. Istnieje możliwość, że siły zachodnie lub tureckie będą chciały odblokować osaczonych powstańców, albo przebić (ku miastu) korytarz humanitarny. To z kolei grozi rozpętaniem poważniejszego konfliktu, a nawet ogólnoeuropejskiej wojny. Trwają już stosowne przygotowania – dodaje.

– Należy wywierać presję, należy szukać pokojowego wyjścia z sytuacji, aby uniknąć wielkiej wojny – przekonuje.

Analityk twierdzi, że właśnie „z myślą o wielkiej wojnie”, Rosjanie dokonują relokacji wojsk oraz środków. Nawet ukraiński sztab generalny przekonuje, że rosyjskie manewry nie są wymierzone w Ukrainę. Celem ma być Turcja.

Tymczasem Turcy dokonują ostrzału artyleryjskiego Kurdów. Grożą, że jeśli ci nadal będą dokonywać operacji i odbierać rejony z rąk rebeliantów, to będą zmuszeni do akcji odwetowych. Ponadto, Turcy we współpracy z Arabią Saudyjską, chcą przeprowadzić operację lądową, której ostrze ma być skierowane przeciwko Państwu Islamskiemu. Problem polega na tym, że według części ekspertów, obecność sił lądowych doprowadzi do konfrontacji z Rosją. Do tej pory Turcy byli oskarżani o zbyt „delikatną” postawę wobec terrorystów z Państwa Islamskiego.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: Tvn24.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.