Rosyjskie MSZ wyraziło swe oburzenie, jeśli chodzi o zdemontowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego.

Informację przekazała przedstawicielka rosyjskiego MSZ Marija Zacharow. Rzeczniczka stwierdziła, że: „Rozpętana przez polskie władze wojna przeciwko monumentom żołnierzy, którzy oddali życie za uwolnienie narodu polskiego od nazizmu, wkroczyła na nowy poziom”.

Pomnik znajduje się obecnie w Pieniężnie na Warmii. Władze miasta już kilka lat temu podjęły decyzję o usunięciu pomnika, który według radnych jest symbolem sowieckiego ucisku. Władze rosyjskie zainteresowały się sprawą dopiero po podjęciu decyzji o rozbiórce. Wcześniej monument ich nie interesował i od kilkudziesięciu lat zarastał krzakami.

Władze Pieniężna uzyskały wszelkie niezbędne dokumenty i rozpoczęły rozbiórkę. Zdemontowany obelisk ma trafić do magazynu. Później zostanie podjęta decyzja co się z nim stanie. Popiersie generała najprawdopodobniej zostanie przetransportowane do Kurska, gdyż tamtejsze władze chcą je przyjąć.

Iwan Czerniachowski nazywany jest katem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, gdyż z jego rozkazu aresztowano około sześć tysięcy polskich żołnierzy. Zostali oni wywiezieni do łagrów, gdzie większość zmarła. Pomnik generała znajduje się w Pieniężnej, ponieważ w tym rejonie Czerniachowski zginął w lutym 1945 roku.

jo, źródło: polskatimes.pl, gazetaprawna.pl

...

Zobacz również