Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o nowym embargo nałożonym na Polskę przez Federację Rosyjską. Tym razem chodzi o produkty rybne. 

Chodzi głównie o konserwy rybne, których zakaz importu do Rosji wprowadzono we wtorek 29 września wieczorem. Jak wyjaśnił na swojej stronie Rossielchoznadzor (rosyjska inspekcja sanitarna) powodem embarga na część produktów rybnych pochodzących z Polski jest brak zgody polskich przedsiębiorstw na rosyjskie inspekcje w ich firmach.

To już drugie rosyjskie embargo dotyczące produktów rybnych nałożone na Polskę. Wcześniej wprowadzono zakaz wwozu do Rosji m.in. polskich szprotek.

Emocje studzi polskie ministerstwo rolnictwa, które przekonuje, że kolejne rosyjskie embargo na produkty rybne z Polski nie zaszkodzi polskim przedsiębiorcom ponieważ nie byli oni dotychczas zainteresowani rynkiem rosyjskim. Eksport produktów rybnych z Polski to głównie rynek UE (90%), w tym 55% rynek niemiecki. Jak przekonywał na konferencji prasowej rzecznik resortu rolnictwa, Polska odnotowała w tym roku wzrost eksportu produktów rybnych na większości głównych rynków zbytu więc zakaz eksportu na rynek rosyjski nie jest w żaden sposób zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców zajmujących się przetwórstwem rybnym.

Dotychczas Rosja nałożyła już kilka embarg na Polskę, głównie na żywność tj. owoce, warzywa czy mięso.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: biztok

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.