Rosyjska Duma w pierwszym czytaniu zaakceptowała kontrowersyjną dla zachodniego świata ustawę. Zgodnie z jej zapisami, w Rosji przemoc domowa będzie cieszyć się wyjątkowo dużą tolerancją.

Tylko jeden polityk zagłosował przeciw przyjęciu projektu ustawy o przemocy domowej. Oznacza to, że już wkrótce w życie wejdą zapisy dokumentu, który w praktyce legalizuje używanie siły w obrębie rodziny.

Nawet dotkliwe pobicie bliskiej osoby nie będzie przestępstwem. O uznanie przemocy rodzinnej jako przestępstwo ofiara będzie mogła się starać dopiero, jeśli zdarzy się to dwa lub więcej razy w ciągu roku.

– Nie chcemy wsadzać ludzi do więzień na 2 lata i przypinać im łatkę kryminalisty na całe życie za zwykły „policzek” – tłumaczy posłanka Yelena Mizulina.

– Odwiedzam Rosję regularnie i nigdy nie spotkałam się ze społeczną kampanią piętnującą przemoc w rodzinie. Za to widziałam program telewizyjny, w którym mężczyzna pobił kobietę, a publika – w tym inne kobiety – zareagowała: „został sprowokowany”. – komentuje Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich.

...

Zobacz również