Rosja staje się coraz trudniejszym rynkiem zbytu dla polskich przedsiębiorców. Wciąż obowiązuje bowiem masa ograniczeń i obostrzeń wobec polskiej żywności sprowadzanej do tego kraju. Teraz na domiar złego Kreml wprowadził kolejne restrykcje, które znów ograniczają możliwość handlu na wschodzie.

Rosyjska służba nadzoru weterynaryjnego już nie raz dała się polskim przedsiębiorcom we znaki. Rossielchoznadzor, bo tak zwie się owa instytucja, już wcześniej narobiła Polsce zachodu w związku z eksportem z Polski do Rosji m.in. jabłek. Teraz do długiej listy dołącza też drób i wszelkie mięsa z niego.

Nakładanie na Polskę kolejnych obostrzeń zaczęło się w połowie grudnia. Wtedy to Rossielchoznadzor w obawie przed ptasią grypą zakazał sprowadzania z województwa lubuskiego żywego drobiu, jaj inkubowanych, mięsa i produktów mięsnych z drobiu oraz karm i dodatków do karm. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy restrykcje rozszerzono i obecnie już osiem polskich województw nie może eksportować produktów z drobiu do Rosji – lubuskiegoo, podkarpackiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Żeby tego było mało, dostało się nie tylko przedsiębiorcom z branży drobiarskiej. 6 lutego nałożono zakaz sprowadzania z obszaru całej polski sprzętu do przetrzymywania, oprawiania i uboju drobiu. Jak stwierdził Rossielchoznadzor, to odpowiedź na pogarszającą się sytuację w związku z ptasią grypą. Oprócz Polski zakazem objęto też 15 innych państw europejskich.

Potężne straty już obliczają polscy eksporterzy, ale także rosyjscy hodowcy. Polacy mogą przeżyć kolejne restrykcje zaciskając pasa, ich rosyjscy koledzy z branży mogą skończyć jednak jeszcze gorzej. Importowane jaja inkubowane pokrywają bowiem 30% rosyjskiego zapotrzebowania. Jeżeli tych zabraknie, niejedne przedsiębiorstwo może czekać upadek.

pt

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.