Rosyjska Rada Muftich rozpoczęła współprace z rosyjskimi przedsiębiorcami, którzy działają w branży hotelarskiej. Rosjanie chcą uzyskać od muzułmańskich duchownych atesty potwierdzające, że oferowane przez nich pokoje spełniają normy halal (red. jest to określenie wszystkiego, co jest dozwolone w świetle szariatu).

Certyfikatem halal zostaną objęte pokoje, które spełnią szereg wymagań stawianych przez muzułmańskich duchownych. W pomieszczeniach nie będą mogły znajdować się rzeźby ludzi i zwierząt, a z pokojowych lodówek zniknie alkohol oraz m.in. produkty z mięsa wieprzowego. W każdym pokoju pojawi się egzemplarz Koranu oraz dywaniki i maty modlitewne. W hotelowych restauracjach muzułmańscy goście będą mogli liczyć na specjalne menu, w którym znajdą się posiłki halal. W każdym pokoju umieszczone zostaną także swego rodzaju drogowskazy, które pokażą wiernym kierunek Mekki.

Obserwujemy rosnącą popularność jedzenia halal, po które sięgają nie tylko muzułmanie, ale też i ludzie rozumiejący, że otrzymanie atestu halal wiąże się ze stałym nadzorem produktu przez naszych ekspertów. To samo tyczy się warunków mieszkaniowych w hotelach” – powiedział Ajdar Gazirow, członek rosyjskiej Rady Muftich.

Pierwsze tego typu hotele powstaną w Moskwie, na Powołżu, Kaukazie Północnym, Uralu i Ałtaju. Rosyjscy hotelarze zapowiadają, że pokoje dostosowane do muzułmanów będą oferowane w różnym standardzie – od najbardziej luksusowych, po te najtańsze.

Przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej mają nadzieję, że obiekty spełniające normy halal będą w przyszłości zjawiskiem powszechnym zarówno w Rosji, jak i w całej Europie.

Józef Józefowicz, źródło: tvrain.ru

...

Zobacz również