Kopenhaga jest oburzona i uznała uwagi ambasadora Rosji Michaiła Wanina za niedopuszczalne. Rosjanin przekazał, że jeśli duńska marynarka będzie uczestniczyć w systemie tarczy antyrakietowej NATO, to stanie się celem rosyjskich pocisków nuklearnych. 

Ambasador Rosji podkreślił, że „nie sądzi, by Dania zdawała sobie w pełni sprawę z konsekwencji związania się z systemem obronnym promowanym przez USA”.

Dodał, że jeśli do tego dojdzie, to duńska marynarka stanie się celem rosyjskich pocisków nuklearnych.

Kopenhaga jest oburzona słowami ambasadora. Ma zamiar dostarczyć wsparcia natowskiej tarczy. Chodzi o fregaty wyposażone w antyrakietowe systemy radarowe. Minister spraw zagranicznych Danii podkreśla, że nikt nie powinien grozić w ten sposób.

Kopenhaga zaznacza, że tego typu deklaracje są „bardzo groźne i bezużyteczne”.

Relacje między Rosją a krajami skandynawskimi są bardzo napięte. Sytuację zaogniają rosyjskie samoloty wojskowe, które regularnie zapuszczają się na wody terytorialne skandynawskich państw.

Na aktywność NATO Rosja ma zamiar odpowiedzieć zaopatrując swoje siły zbrojne i flotę w nowe uzbrojenie, które będzie zdolne do zneutralizowania potencjału tarczy.

źródło: rmf24.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.