Płonące opony, ludzie uzbrojeni w piły łańcuchowe i ogromny hałas – to widok z autostrady A1 we Francji. Około 100 km od Paryża Romowie zorganizowali protest na autostradzie uniemożliwiając całkowicie przejazd nią. Chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę sądu.

Protest ma związek z wtorkową strzelaniną w pobliżu miasta Roye w jednym z romskich obozów. Podczas porachunków rodzin zginęły cztery osoby – dwóch mężczyzn, niemowlę i żandarm. O sprawie pisaliśmy wcześniej.

Blokada A1 jest spowodowana tym, że Romowie żądają, by sąd zezwolił na tymczasowe zwolnienie z aresztu syna jednej z ofiar strzelaniny. Chcą, by aresztowany mógł wziąć udział w pogrzebie ojca. Zapowiedzieli także, że dopóki wymiar sprawiedliwości nie zezwoli na takie rozwiązanie, będą blokować przejazd autostradą.

Sytuacja jest poważna, gdyż obwarowana przez nich autostrada jest jedną z najbardziej uczęszczanych dróg w całej Europie. Mimo tego, że sprawa jest nie cierpiąca zwłoki, to orzeczenie sądu ma zostać wydane dopiero jutro.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: onet.pl
pt

...

Zobacz również