Amerykańska Akademia Filmowa wyrzuca Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego

Amerykańska Akademia Filmowa wyrzuca Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego Źródło: fot. Wikimedia Commons

Amerykańska Akademia Filmowa jest instytucją przyznającą najsłynniejsze nagrody filmowe - Oscary. Teraz podano do informacji publicznej, że Roman Polański i Bill Cosby nie są już więcej jej członkami.

Decyzja zapadła, jak poinformowano, już 1 maja, jednak aż do dziś była trzymana w tajemnicy. Dopiero w czwartek do wiadomości publicznej podano wiadomość o wykluczeniu polskiego reżysera Romana Polańskiego i amerykańskiego komika Billa Cosby'ego z szeregów Akademii.

Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej jest organizacją honorową. Należą do niej najwięksi twórcy filmowi z całego świata. Teraz jednak zostali z niej wykluczeni polski reżyser i amerykański komik. Decyzja zapadła w związku z zarzutami, jakie spoczywają na obu filmowcach. Polański jest oskarżony o gwałt na 13-latce. Pod koniec lat 70. z tego powodu wyjechał ze Stanów Zjednoczonych. Jego sprawa od lat nie jest do końca wyjaśniona. Bill Cosby, amerykański komik, przed kilkoma dniami został jednoznacznie uznany winnym napaści seksualnej. Jego sprawa ciągnęła się też przez kilka lat, bowiem napaść, o którą został oskarżony, miała miejsce w 2004 roku. Akademia Filmowa uznała, że ludzie o wątpliwej opinii nie mogą być jej członkami. - Zarząd zachęca do przestrzegania standardów etycznych, które wymagają od członków [Akademii - red.] przestrzegania wartości Akademii w zakresie poszanowania ludzkiej godności - napisano w komunikacie.

To nie pierwszy raz

Nie po raz pierwszy z szeregów Amerykańskiej Akademii Filmowej został wydalony jej wieloletni i legendarny członek. Instytucja przyznająca Oscary w ubiegłym roku wyrzuciła ze swoich szeregów Harveya Weinsteina. Jego wykluczenie było związane z licznymi oskarżeniami wielu kobiet - aktorek i innych osób pracujących w branży filmowej - o molestowanie seksualne. Początkowo słynny producent się nie przyznawał, później część zarzutów uznał i przeprosił.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Słynny aktor Hollywood w szpitalu! Próbowano go zamordować, bo wiedział za wiele
  2. Mega skandal. Meryl Streep podsuwała ofiary gwałcicielowi?!
  3. Polański znów ma kłopoty. Kolejna kobieta zeznaje przeciwko niemu
Następny artykuł