Roman Giertych obawia się o przyszłość. "Chodzi o to, żeby chwycić kraj za mordę. To jest plan PiS"

Roman Giertych obawia się o przyszłość. "Chodzi o to, żeby chwycić kraj za mordę. To jest plan PiS" Źródło: youtube/Rzeczpospolita TV/

Roman Giertych ostro skomentował plany partii rządzącej. Od czterech lat z niepokojem obserwuje realizowaną przez PiS reformę sądownictwa. Zdradził, że obawia się o przyszłość państwa. Jego zdaniem PiS dzięki sądom chce przejąć całkowitą kontrolę nad Polską.

Roman Giertych w parlamencie reprezentował konserwatywnych wyborców. Dzisiaj jego poglądy są znacznie bardziej liberalne. Po zakończeniu politycznej kariery w 2007 wrócił do pracy we własnej kancelarii adwokackiej. Wciąż bacznie obserwuje krajową scenę polityczną. Postanowił skomentować poczynania partii rządzącej z perspektywy osoby bezpośrednio zainteresowanej i autorytetu, który może objaśnić zachodzące w sądownictwie procesy mniej świadomym obywatelom.

Roman Giertych - były wicepremier, obecny adwokat

Roman Giertych postanowił dokonać podsumowania osiągnięć PiS-u w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24. Wnioski, które wyciągnął z posunięć partii rządzącej, nie są optymistyczne dla obywateli. Mecenas Giertych krok po kroku wyjaśnia działania ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Zaczął od podania powodu przerwania ostatniego posiedzenia Sejmu. Po jednym dniu obrad PiS zawnioskowało przerwę. 

- Gdyby PiS nie uzyskał większości, ma to posiedzenie i może spróbować przeprowadzić ustawę, która zmieni podległość Prokuratury Generalnej. Myślę, że głównie o to chodzi, że w przypadku, gdyby PiS nie uzyskał większości w nowym parlamencie, przegłosuje w starym składzie, co jest dopuszczalne przez prawo, aczkolwiek skrajnie nieetyczne, ustawę, który by wyjęła pana prokuratora Ziobrę spod jurysdykcji rządowej i przekazała go pod prezydencką - przewidział Roman Giertych na antenie TVN 24. 

Zdaniem Giertycha partia rządząca obawia się śledztw prokuratorskich, niepodległych woli obecnego rządu. Były prezes Rady Ministrów wymienił liczne afery Prawa i Sprawiedliwości, które wymagają niezależnego dochodzenia. Roman Giertych odniósł się także do zaproponowanego przez PiS pomiędzy innymi obietnicami wyborczymi projektu nowych zasad uchylania senatorskiego lub poselskiego immunitetu. W myśl propozycji partii rządzącej o pociągnięciu polityków do odpowiedzialności karnej będzie decydował Prokurator Generalny (który godność naczelnego prokuratora łączy z urzędem Ministra Sprawiedliwości). Kolejne rozszerzenie kompetencji jednej osoby -  i tak samotnie piastującej niebezpieczny duumwirat - może nieść za sobą katastrofalne skutki. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Jasnym jest, że jeżeli parlamentarzysta będzie wiedział, że od decyzji politycznej zależy jego wolność, to zawsze będzie się wycofywał, będzie się bał. Taka jest cecha immunitetu, że ma zagwarantować pewną niezależność i brak strachu po stronie parlamentarzystów - wyjaśnił zagrożenie Roman Giertych.

W swojej wypowiedzi były premier odniósł się także do już istniejącego niebezpieczeństwa, związanego z obsadzeniem KRS-u powołanymi w specjalnym trybie i zgodnie z wolą prezesa Kaczyńskiego sędziami. Według słów Romana Giertycha był to transakcja wiązana.

Dzisiaj grzeje: 1. Agnieszka Woźniak-Starak wspierana przez dziesiątki gwiazd. Aleksandra Kwaśniewska napisała coś wzruszającego
2. Pies wyczuł, że jego pan umiera. Zachował się w niemal ludzki sposób, wyraz jego oczu mówi wszystko

- Taki sąd nie miałby niezależności. Chodzi o to, żeby chwycić kraj za mordę. To jest plan, który przedstawia PiS - zawyrokował Giertych w wywiadzie dla TVN24, podsumowując przyszłość sądów w Polsce. Oprócz byłego wicepremiera wielu wybitnych sędziów, adwokatów i prokuratorów alarmowało o tych samych zagrożeniach, wynikających z przeprowadzanej przez partię polityczną reformy sądownictwa w naszym kraju. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIS ostrzega: Popularny ser skażony. Zjedzenie grozi nawet ŚMIERCIĄ
  2. Mąż nie mógł się pogodzić ze śmiercią żony. Zajrzał do jej komputera i odkrył szokującą tajemnicę, która zmieniła wszystko
  3. Agnieszka Woźniak-Starak uczci pamięć męża w wyjątkowych okolicznościach. Nie mogła wybrać lepszego momentu
  4. Takich pląsów Magdy Gessler świat jeszcze nie widział. Mamy nagranie
  5. PiS chce wprowadzić wielkie zmiany w emeryturach. Wiadomo, kto dostanie więcej pieniędzy

źródło: fakt

Następny artykuł