Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych do premiera i prezydenta wystosowali wnioski dotyczące delegalizacji Polskiego Związku Łowieckiego. Ma to być odpowiedź rolników na „propagandę i sabotaże” ze strony PZŁ. Z kolei Związek Łowiecki zapowiedział już, że sprawę zgłosi do sądu.

Rolnicze OPZZ uważa, że za karygodne działania PZŁ, organizacja ta powinna zostać całkowicie zdelegalizowana. Jako przykłady szef OPZZRiOR, Sławomir Izdebski, podaje uprawianie propagandy przez PZŁ przeciw rolnikom, sabotowanie działań państwa w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń i zmiany Prawa Łowieckiego.

W czwartek Izdebski w imieniu OPZZRiOR złożył wniosek adresowany do prezydenta Dudy do jego kancelarii. W minionym tygodniu taki sam wniosek trafił do Beaty Szydło. Co więcej, na kolejny tydzień planowane jest spotkanie z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim, który także otrzyma wniosek.

Izdebski przekonuje, że delegalizacja PZŁ jest na korzyść myśliwych i to w ich interesie działa rolnicze OPZZ. Pochwały w związku z podjęciem działań przeciw PZŁ mają spływać do Izdebskiego także od samych myśliwych

 – W ok. 60 proc. są to pochwały nie od rolników, ale od myśliwych – mówi prezes OPZZRiOR

Szef rolniczych związkowców zapowiedział też, że jeżeli w delegalizacji nie pomogą mu prezydent, premier, ani prezes PiS, wtedy podpisy pod petycją dotyczącą delegalizacji PZŁ zbierze w całej Polsce i uda się do sądu.

Według planu rolniczego OPZZ, w miejsce PZŁ miałaby powstać nowa organizacja – Narodowa Rada Łowiecka. Zgodnie z pomysłem związkowców, NRŁ miałaby powstać na mocy ustawy i podlegać tylko premierowi.

 – Rolniczy OPZZ i rolnicy na pewno nie ustąpią. Chciałbym dobitnie podkreślić, że nie chodzi o rozbicie PZŁ, o rozbicie kół łowieckich. My stajemy w obronie myśliwych – mówi Izdebski.

Sam PZŁ uważa, że działania rolników są „poniżej wszelkiej krytyki”. Rzeczniczka PZŁ, Diana Piotrowska, zapowiedziała już, że sprawa zostanie skierowana do sądu, gdzie związek stanie przeciw OPZZRiOR w sprawie naruszenia dobrego imienia organizacji łowieckiej.

 – Polski Związek Łowiectwa uważa, że działania pana Izdebskiego są poniżej krytyki i nie są poparte żadnymi faktami. W tym momencie prawnik opracowuje pozew przeciwko panu Izdebskiemu – poinformowała Piotrowska.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: polsatnews.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również