Dwór książęcy i poddani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje książę Jan, o jego śmierci poinformował syn Henryk

Dwór książęcy i poddani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje książę Jan, o jego śmierci poinformował syn Henryk Źródło: pikio.pl

Rodzina królewska jest pogrążona w żałobie w związku ze śmiercią jednego z najwybitniejszych przedstawicieli dynastii. Dowiedzieliśmy się, że zmarł książę Jan, o czym poinformował wszystkich jego syn, Henryk. Wiadomości zasmuciły całe społeczeństwo.

Rodzina królewska stała się najważniejszym tematem w Luksemburgu. Wszystko z powodu śmierci osoby, która przez wiele lat była znana niemal każdemu. Cały dwór książęcy wyraża swój smutek w związku z odejściem mężczyzny, który przez lata był uwielbianą osobą nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Uważany był za postać kultową, z pewnością należącą do najbardziej znanych w społeczeństwie.

O śmierci księcia Jana poinformował jego syn, Henryk. Mężczyzna zwrócił się do narodu, by poinformować o odejściu jednej z najbardziej zasłużonych osób w historii kraju. Tysiące osób wyrażają swój smutek i żal wobec wiadomości o śmierci mężczyzny, który przez wiele lat reprezentował Luksemburg na arenie międzynarodowej.

Rodzina królewska jest pogrążona w żałobie

Książę Jan był głową Luksemburga od 1964 roku, gdy przejął władzę od księżnej Charlotte. Wydawało się, że to właśnie on może godnie reprezentować kraj na spotkaniach z innymi głowami państw, lecz nikt nie przewidywał, że jego kadencja w roli najważniejszej osoby w państwie będzie trwała aż tak długo. Jan, podobnie jak jego poprzedniczka, zdecydował się na abdykację w 2000 roku.

Wówczas władzę objął jego syn Henryk, który dziś przekazał wiadomość o śmierci księcia Jana. Kilka dni temu trafił on do szpitala w związku z zapaleniem płuc. Wydawało się, że uda się przywrócić go do pełni zdrowia, jednak wobec nagłego pogorszenia stanu książę Jan zmarł w wieku 98 lat. Cała rodzina królewska wyraża z rana swój wielki żal, podobnie jak poddani.

Jan przez wiele lat wspierał kulturę i sztukę. Z jego ramienia powstało wiele jednostek, które mogły kultywować tę ideę. Pomimo abdykacji, zdawał się być obecny w przestrzeni publicznej.

Rodzina królewska informuje o odejściu księcia Jana

To właśnie pod rządami księcia Jana Luksemburg zmienił się z małego, niewiele znaczącego państwa w wielkie imperium finansowe, które dziś znane jest na całym świecie jako miejsce zamieszkania wielu bogatych osób. Kraj jest obecnie jedynym tak dużym księstwem na świecie i nic nie wskazuje na to, by doskonała sytuacja finansowa kraju miała zmienić się w najbliższym czasie. Oznacza to, że nie zmieni się również jego renoma.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W ostatnich latach książę Jan wycofał się z aktywnego udziału w polityce, choć starał się doradzać swojemu synowi, by ten mógł korzystać z doświadczenia znanego przedstawiciela rodziny królewskiej. Od rana z całego świata spływają kondolencje do przedstawicieli luksemburskiej władzy. Mieszkańcy kraju podkreślają działalność mężczyzny i dziękują mu za dekady zaangażowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Twórca "Misia Uszatka" zmarł na oczach dzieci. Wszyscy byli w szoku
  2. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  3. Roksana Węgiel w sukience z dekoltem "na Hiszpankę". O wielkanocnej kreacji 14-latki mówią już wszyscy
  4. Poranna wiadomość wstrząsnęła całym stanem. Samolot Beechcraft BE58 rozbił się, nikt nie przeżył
  5. Kolejne porażające fakty ws. oskarżeń o gwałt. Rzekoma ofiara wyłudziła od Bieniuka 400 tysięcy?!

źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News