500 plus stało się szybko jednym z najważniejszych programów rządu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Polacy niezmiennie wypowiadają się jednak na temat świadczenia w sposób niezwykle zróżnicowany. Jak jednak wynika z najnowszego badania opinii publicznej, już wkrótce dojść może do podniesienia progu dochodowego dla osób otrzymujących dodatkowe pieniądze od państwa.

W czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku PiS uczyniło z programu Rodzina 500 plus swój sztandarowy projekt. Wielu wyborców oświadczało, że wybierze partię właśnie z powodu obiecanego świadczenia, którego wprowadzenie było zdaniem innych ugrupowań całkowicie niemożliwe.

Jaki wpływ ma 500 plus na polską gospodarkę?

Chociaż ostatecznie program został wcielony w życie, skomplikował on sytuację polskiej gospodarki. Niewielu obywateli wie o tym, że rząd decyduje się na kolejne pożyczki z zagranicznych źródeł, a inflacja niezmiennie rośnie, fundując wyborcom stałe podwyżki sklepowych cen.

Z tego też powodu mówi się, że dawne 500 plus nie jest już równe 500 złotym. Chociaż kwota pozostaje taka sama, rodziny mogą za nią nabyć coraz mniej produktów, z których od lat korzystają.

Co ciekawe, wielu obywateli chce więc, aby rząd podniósł progi dochodowe dla programu. Obecnie przy jednym potomku wynosi on 800 zł na członka rodziny, a kiedy dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł.

Czy Polacy chcą podwyższenia progu dochodowego przy 500 plus?

Według sondażu przeprowadzonego dla money.pl na panelu badawczym Ariadna aż 58 proc. uważa, że „rząd powinien zwiększyć kwotę minimalnego dochodu, który uprawnia do otrzymywania środków z programu 500 plus na pierwsze dziecko”. Przeciw temu pomysłowi opowiedziało się 27 proc. ankietowanych, a opinii nie chciało wyrazić 15 proc., wybierając opcję „trudno powiedzieć”.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

10 niezwykle wpływowych polityków, którzy nigdy nie wzięli ślubu [ZDJĘCIA]

Jako że rząd PiS ewidentnie podejmuje kolejne decyzje pod wpływem nacisków ze strony swoich wyborców, ich głos w tej sprawie także może zaważyć na przyszłości programu. Szansa podwyższenia progu dochodowego przy 500 plus stanowczo więc wzrasta, a politycy zostawili sobie przecież ustawową możliwość przegłosowania ewentualnych zmian w projekcie, kiedy uznają to za słuszne posunięcie.

Spełnienie żądania wyborców może zaś doprowadzić do niemałych konsekwencji. Wiele rodzin, które zaczęły w ostatnim czasie nieco lepiej zarabiać, jednak wciąż utrzymują się pod progiem dochodowym, mogą stracić świadczenie. Można jednak przypuszczać, że taki krok mógłby przynieść korzyści dla licznych obywateli, którzy przestaliby być obciążani kolejnymi kosztami wymagającej polityki społecznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Patryk Jaki przeszedł samego siebie. Wykorzystał hasło wyborcze PO
  2. Jarosław Kaczyński odleciał na spotkaniu z wyborcami. Zdumiewająca wersja historii
  3. Patryk Jaki ujawnił, po co naprawdę chce wygrać wybory. Drżyjcie warszawiacy
  4. Marszałek Kuchciński nie będzie zadowolony. W jego mieście PiS nie ma czego szukać

Czy pobierasz świadczenie 500 plus?

Loading ... Loading ...

Dlaczego Jarosław Kaczyński się nie ożenił? 9 pilnie strzeżonych sekretów prezesa PiS