Szykuje się ogromna pomoc dla nawet 650 tys. rodzin. Wiele z nich czekało całe życie na podobne wsparcie

Szykuje się ogromna pomoc dla nawet 650 tys. rodzin. Wiele z nich czekało całe życie na podobne wsparcie Źródło: Pixabay Pexels

Rodzina może otrzymać pomoc ze strony rządu. Z najnowszych doniesień wynika, że na pomoc może liczyć nawet 650 tysięcy rodzin z całej Polski. Wiele osób czekało na takie rozwiązanie przez niemal całe życie. Najnowsze ustalenia będą dla nich naprawdę satysfakcjonujące. Nad projektem pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem o kooperatywach mieszkaniowych. To świetna wiadomość dla rodzin, które nie doczekały się własnego lokalu mieszkaniowego. Takie rozwiązanie z powodzeniem działa od pewnego czasu na terenach Danii i Stanów Zjednoczonych. W Polsce do tej pory nie istniały przepisy, które umożliwiałyby zaadoptowanie tego pomysłu do krajowych realiów. Wiadomo jednak, że testy, które miały miejsce we Wrocławiu, przynoszą jak dotąd pozytywne wyniki. Na takie rozwiązanie czekało wielu Polaków. Wstępne ustalenia wskazują, że na pomoc może liczyć nawet 650 tysięcy rodzin z całej Polski. Na czym konkretnie polegają kooperatywy mieszkaniowe?

Rodzina będzie mogła uzyskać wsparcie od rządu

Rozwiązanie w uproszczeniu polega na tym, że samorząd lokalny sprzedaje posiadany grunt, a grupa osób buduje na nim mieszkania dla siebie. Korzyścią kooperatyw mieszkaniowych jest większa dostępność lokali mieszkalnych w korzystnych cenach. Wielu rodaków, mimo przepracowanych lat, nadal nie ma własnych domów lub mieszkań. Przyczyną tego stanu mogą być niewystarczające zarobki, tudzież brak zdolności kredytowej. Nie brakuje rodzin, które nawet kilkadziesiąt lat żyją w wynajmowanych lokalach. Według Ministerstwa Rozwoju w Polsce brakuje nawet 650 tysięcy mieszkań.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Kooperatywa mieszkaniowa w założeniu powinna składać się z trzech osób bądź rodzin, które chcą zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Działanie jest więc oparte na formule non profit. Co ważne, działka kupiona od samorządu nie musi być pusta. Często korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup gruntu z budynkiem wymagającym gruntownego remontu. Jedyny warunek jest taki, że posesja będzie zawierała co najmniej trzy mieszkania. Umowa powołująca kooperatywę będzie musiała zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W dokumencie przyszli lokatorzy powinni zawrzeć informacje na temat celu utworzenia kooperatywy oraz zasad rozliczeń przyjętych pomiędzy osobami zaangażowanymi w przedsięwzięcie.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
2. Widzowie TVN nie będą mogli się dzisiaj oderwać od telewizorów. Prawdziwy megahit, miliony będą oglądać
3. Wczesne objawy raka jelita grubego. Im szybciej je dostrzeżemy, tym większe szanse na wyleczenie 

Kooperatywa będzie mogła kupić działkę od gminy bądź też wziąć udział w przetargu samorządowym. Jest jednak warunek - przez 20 lat od podjęcia kooperatywy mieszkaniowej, w razie chęci odsprzedania wyremontowanych mieszkań, prawo pierwokupu będzie przysługiwało gminie. Projekt Ministerstwa Rozwoju zakłada także wprowadzenie preferencyjnych reguł podatkowych dla tej formy budowy mieszkań. Po zakończeniu budowy kooperatywa zostanie przekształcona we wspólnotę mieszkaniową. Uważacie, że propozycja resortu jest korzystna dla Polaków?

Najlepsze newsy dnia:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Nie żyje 27-letni zawodnik Arki Gdynia. Zginął w tragicznych okolicznościach, kibice są wstrząśnięci
  3. Kasia Zielińska pokazała luksusowe wnętrza swojego domu. Takiej kuchni nie ma żadna inna gwiazda
  4. Polski samolot runął na ziemię. Ojciec jednej z ofiar przerwał milczenie, tragiczne doniesienia
  5. Sprawa właśnie wyszła na jaw. Odebrano pieniądze dla emerytów
  6. Jarosław Kuźniar trafił do szpitala. Zdjęcie nie pozostawia złudzeń
  7. Partia rządząca nagle zmienia plany. Niestety, nie będzie jak obiecywano w 2021 z naszymi pieniędzmi

Źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News