Rodzina zaapelowała do premiera
Pixabay.com corgaasbeek
Monika Majko - 9 Stycznia 2021

Ważny apel do premiera Morawieckiego. Chodzi o ludzkie życie, zrozpaczona rodzina nie miała wyjścia

Rodzina pozostającego w śpiączce mężczyzny zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc. To dla nich jedyna nadzieja. W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił skargę złożoną przez część rodziny pacjenta, która nie chce dopuścić do odłączenia aparatury podtrzymującej go przy życiu.

Rodzina pacjenta jest podzielona. Część krewnych mężczyzny za wszelką cenę chce utrzymać go przy życiu. Gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął ich skargi, zwrócili się do premiera Morawieckiego. To dla nich ostatnia szansa.

Rodzina walczy o utrzymanie krewnego przy życiu

6 listopada 2020 mężczyzna w średnim wieku, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii, doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Jak orzekli lekarze, w wyniku tego zdarzenia doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Obywatel Polski przebywa obecnie w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, którego władze wystąpiły do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej jego życie. Zgodziły się na to mieszkające w Anglii żona i dzieci mężczyzny.

Z decyzją tą nie zgadzają się natomiast mama i siostra mężczyzny, które mieszkają w Polsce oraz mieszkająca w Anglii druga siostra i siostrzenica pacjenta. Ta część rodziny uważa, że jako praktykujący katolik ich krewny opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, więc nie chciałby być tego prawa pozbawiony.

Niebywałe sceny na pogrzebie Marka ze „Złomowiska PL”. Gdy rodzina wyszła z kościoła, zaniemówiłaNiebywałe sceny na pogrzebie Marka ze „Złomowiska PL”. Gdy rodzina wyszła z kościoła, zaniemówiłaCzytaj dalej

Sprawa trafiła do Sądu Opiekuńczego, zajmującego się wyłącznie sprawami dot. osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji. 15 grudnia uznał on, że żona mężczyzny wie lepiej niż jego matka i siostry, jaka byłaby jego ostatnia wola.

Według orzeczenia sądu podtrzymywanie życia pacjenta w tej sytuacji nie jest w jego najlepszym interesie, zaś odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem. Mężczyźnie należy zapewnić jednak opiekę paliatywną, by zachował godność i jak najmniej cierpiał.

Kiedy angielski sąd odmówił krewnym mężczyzny prawa do apelacji w sprawie decyzji o wstrzymaniu odżywiania i nawadniania mężczyzny, odrzucając ich materiały dowodowe i argumenty, skierowali oni sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Strasburski Trybunał nie przyjął jednak skargi rodziny. Wówczas mocy nabrała decyzja brytyjskiego Sądu Opiekuńczego pozwalająca na wstrzymanie odżywiania i nawadniania mężczyzny. Krewni Polaka ostatniej szansy upatrują w polskim rządzie, dlatego zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję w tej sprawie.

- Nasze możliwości praktycznie się wyczerpały. [...] Złożyliśmy wniosek do premiera i rządu o złożenie skargi przez państwo polskie do ETPC z art. 33 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli żeby Polska wystąpiła przeciwko Wielkiej Brytanii w tej sprawie - przekazali krewni Polaka, którzy są przeciwni odłączeniu aparatury podtrzymującej jego życie.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News