Część rodziców straci 500 plus. Wyższa płaca minimalna odbierze im świadczenie

Część rodziców straci 500 plus. Wyższa płaca minimalna odbierze im świadczenie

500 plus tylko dla wybranych? Konsekwencją zmian w prawie pracy i podniesienia płacy minimalnej w przyszłym roku będzie także ograniczenie możliwości przyjmowania świadczeń na pierwsze dziecko. Kto będzie musiał zrezygnować z dodatkowych pieniędzy?

500 plus może nie trafić już do samotnych rodziców, którzy poprzez podniesioną płacę minimalną będą mieli zbyt duży przychód na jedną osobę. PiS zapowiada zmiany w prawie pracy. Dotyczy to głównie osób samotnie wychowujących dziecko. Niewiele ponad 30 złotych, nazwane przez rząd jako upragniony wzrost minimalnego dochodu, dramatycznie wpłynie na zawartość ich portfeli.

Płaca minimalna a 500 plus. Jakie zmiany szykuje rząd od nowego roku w prawie pracy?

Dotychczasowe miesięczne wynagrodzenie minimalne zostało określone kwotą 1600 zł netto. Gdy rodzic samotnie wychowywał jedno dziecko, dochód na mieszkańca gospodarstwa wynosił 800 złotych. Rodzic ten mógł więc pobierać świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko. Nierewolucyjna, bo wynosząca jedynie 34 złote netto podwyżka nie upoważni już samotnie wychowującego rodzica do pobierania świadczenia. Dotychczasowa pensja minimalna, określona na 2250 złotych brutto, trudno starczała rodzicom na utrzymanie siebie i pociech. 1600 złotych netto miesięcznie wypłacane na konto było wspierane przez świadczenia 500 plus. Drobna zmiana w kwocie minimalnego wynagrodzenia dramatycznie wpłynie na losy wielu polskich rodzin. Rząd nie zapowiada zmian w regulaminie przyznawania 500 plus. Nagle od przyszłego roku może się okazać, że wiele polskich rodzin stanie pod ścianą. 34 złote miast 500 robią ogromną różnice w domowym budżecie.

Aktualne świadczenia na dzieci w polskim prawie

Parom, które zdecydują się na dziecko, przysługuje od wielu lat tzw. "becikowe". Jednorazowo mogą pobrać 1000 złotych, ale... dochód na osobę nie może przekroczyć 1922 zł netto. Na złożenie wniosku mamy rok od dnia narodzin dziecka. Świadczenie rodzicielskie - potocznie zwane "kosiniakowym", to rozwiązanie dla rodziców, którzy nie są objęci żadną umową o pracę, są bezrobotni lub są studentami. Pieniądze wypłacane są miesięcznie w kwocie 1000 złotych. Okres wypłaty zależy od liczby posiadanych dzieci. Stąd, mając jedno dziecko, rodzice będą zabezpieczeni przez 52 tygodnie od dnia urodzenia; dwoje - 65 tygodni; troje - 67 tygodni. Najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości, a więc 300 plus jest rozwiązaniem dla rodziców, których dziecko od 1 września realizuje obowiązek szkolny. Wypłacane raz w roku ma pomóc rodzicom przygotować dziecko do rozpoczęcia szkoły. Pieniądze muszą pokryć koszty wyposażenia ucznia, zwanego wyprawką szkolną. Świadczenie jest wypłacane na ucznia do 20 roku życia (tu studenta), w przypadku osób niepełnosprawnych Dobry Start przysługuje do 24 roku życia. Zasiłek rodzinny przysługuje rodzicom, w których dochód na jednego mieszkańca nie przekracza 674 zł, w przypadku dziecka niepełnosprawnego 764 zł. Wysokość świadczenia zależy od wieku dziecka i tak: od 0 do 5 lat otrzymamy 95 zł, od 6 do 18 otrzymamy 124 zł, a 135 zł otrzymamy, gdy utrzymujemy dziecko w wieku od 19 do 23 roku życia. Ci, którzy pobierają zasiłek rodzinny, otrzymają na urlopie wychowawczym dodatkowe środki: 400 złotych miesięcznie. Mając jedno dziecko - przez dwa lata, bliźniaki - 3 lata. Otrzymując orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, zasiłek wychowawczy wypłacany będzie przez 6 lat.

500 plus - niejasności

Powodem do wielu głosów krytyki wobec rządu, stają się liczne niejasności w sposobie przyznawania świadczenia. Próba uszczelniania systemu najmocniej uderza jednak w samotnych rodziców, którzy powinni być objęci specjalną ochroną państwa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza jednak wprowadzić ułatwień, które pomogą rodzicom, którzy często żyją bardzo skromnie, będąc jedynym żywicielem w gospodarstwie domowym. Flagowy program PiS, Rodzina 500 plus na rynku gospodarczym również zmienił swoje znaczenie. Świadczenie jako jedyne obok rent i emerytur nie jest waloryzowane. Przez co jego wartość z każdym miesiącem zdaje się spadać. Politycy i rodziny zgodnie jednak przyznają: pieniądze są potrzebne. Przeprowadzenie zmian w sposobie przyznawania świadczenia jest również konieczne. Nie wiadomo jednak czy minister Elżbieta Rafalska znajdzie czas przed wyborami samorządowymi, aby pochylić się nad zmianami w regulaminie 500 plus. Teraz najważniejszy zdaje się los samotnych rodziców.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Minister PiS kazał strzelać nad ranem. Mieszkańcy chcą go zlinczować
  2. Jak jej nie wstyd!? Rafalska poniżyła publicznie matki niepełnosprawnych
  3. Beata Szydło wyśmiana przez fanów Familiady! Musicie to zobaczyć
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News