Rodzice dostaną zasiłek
Pixabay.com finelightarts
Irmina Jach - 30 Listopada 2020

Wiadomość z ostatniej chwili. Rząd przedłużył termin do 24 grudnia, dotyczy wszystkich rodziców

Rodzice, którzy są zmuszeni do pozostania w domu z dziećmi uczącymi się w trybie zdalnym, mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Decyzją rządu termin obowiązywania świadczenia został przedłużony do 24 grudnia. To doskonała wiadomość dla wszystkich opiekunów uczniów.

Zasiłek opiekuńczy został wprowadzony po kilku tygodniach od wiosennego zamknięcia szkół i przywrócony po ponownym zamknięciu placówek. Z najnowszego rozporządzenia rządu wynika, że będzie obowiązywał niemal do końca roku kalendarzowego. Rodzice mają powody do radości.

Wziął ślub z plastikową lalką. Zdjęcia pary młodej odbierają mowę, rodzina nie wie co zrobićWziął ślub z plastikową lalką. Zdjęcia pary młodej odbierają mowę, rodzina nie wie co zrobićCzytaj dalej

Rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to część socjalnego wsparcia obywateli w dobie pandemii koronawirusa. Został wprowadzony, by zrekompensować rodzicom, którzy muszą czasowo zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem, straty finansowe z tym związane. Z rozwiązania skorzystało wielu Polaków.

Decyzją rządu termin przyznawania świadczenia został przedłużony do 24 grudnia. Zgodnie z pierwotnymi planami dodatkowe pieniądze miały trafiać do kieszeni rodziców uczniów od 9 do 29 listopada. Niestety, dzieci nie wrócą do szkół przynajmniej do 3 stycznia, co wiąże się z koniecznością zapewnienia im dalszej opieki.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy obowiązuje w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko z powodu niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Przysługuje opiekunom dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia.

W przypadku dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, próg wiekowy wzrasta do 16 roku życia, zaś w przypadku podopiecznych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do 18 roku życia. Na zasiłek mogą liczyć również opiekunowie osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, które nie ukończyły 24. roku życia.

Świadczenie przysługuje w przypadku braku możliwości sprawowania opieki nad uczniem przez nianię, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.

Zasiłek opiekuńczy mogą uzyskać również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia choremu opieki, gdy szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego są zamknięte, lub liczba podopiecznych została ograniczona.

Wybrane artykuły dla Ciebie:

Oświadczenie o sprawowaniu opieki powinno zostać złożone u płatnika składek, czyli u pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych. Kwota świadczenia jest równa 80 procentom podstawowego wynagrodzenia rodzica.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News