
Wiadomość z ostatniej chwili. Rząd przedłużył termin do 24 grudnia, dotyczy wszystkich rodziców
Rodzice, którzy są zmuszeni do pozostania w domu z dziećmi uczącymi się w trybie zdalnym, mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Decyzją rządu termin obowiązywania świadczenia został przedłużony do 24 grudnia. To doskonała wiadomość dla wszystkich opiekunów uczniów.
Zasiłek opiekuńczy został wprowadzony po kilku tygodniach od wiosennego zamknięcia szkół i przywrócony po ponownym zamknięciu placówek. Z najnowszego rozporządzenia rządu wynika, że będzie obowiązywał niemal do końca roku kalendarzowego. Rodzice mają powody do radości.
Rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to część socjalnego wsparcia obywateli w dobie pandemii koronawirusa. Został wprowadzony, by zrekompensować rodzicom, którzy muszą czasowo zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem, straty finansowe z tym związane. Z rozwiązania skorzystało wielu Polaków.
Decyzją rządu termin przyznawania świadczenia został przedłużony do 24 grudnia. Zgodnie z pierwotnymi planami dodatkowe pieniądze miały trafiać do kieszeni rodziców uczniów od 9 do 29 listopada. Niestety, dzieci nie wrócą do szkół przynajmniej do 3 stycznia, co wiąże się z koniecznością zapewnienia im dalszej opieki.
Dalsza część tekstu pod galerią:
Zasiłek opiekuńczy obowiązuje w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko z powodu niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Przysługuje opiekunom dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia.
W przypadku dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, próg wiekowy wzrasta do 16 roku życia, zaś w przypadku podopiecznych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do 18 roku życia. Na zasiłek mogą liczyć również opiekunowie osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, które nie ukończyły 24. roku życia.
Świadczenie przysługuje w przypadku braku możliwości sprawowania opieki nad uczniem przez nianię, z którą rodzic zawarł umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.
Zasiłek opiekuńczy mogą uzyskać również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia choremu opieki, gdy szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego są zamknięte, lub liczba podopiecznych została ograniczona.
Wybrane artykuły dla Ciebie:
- Nie żyje polityk partii rządzącej
- Stało się, od dziś wielkie zmiany dla uczniów i rodziców
- Wielka strata. Odszedł legendarny ratownik
Oświadczenie o sprawowaniu opieki powinno zostać złożone u płatnika składek, czyli u pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą powinny złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych. Kwota świadczenia jest równa 80 procentom podstawowego wynagrodzenia rodzica.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
- Jakich ryb unikać? Okazuje się, że nie wszystkie są zdrowe
- Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
- Rozenek nie zamierza ochrzcić synka. Podała ważny powód
- Owsiak stanął oko w oko z policją. Emocjonalny wpis szefa WOŚP
- Nowy zakaz już obowiązuje. Maseczki w nowych miejscach
- Idziesz jutro do Biedronki lub Lidla? Na półkach z produktami zobaczysz prawdziwe hity, ceny nie do pomyślenia
- Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceni
Źródło: Onet
