Rodzice dostaną zasiłek
Freepik Racool_studio
Irmina Jach - 24 Października 2020

Ważna wiadomość dla rodziców, nie dowierzają. Premier już zadecydował

Rodzice, których dzieci wiosną nie mogły uczęszczać do szkół w związku z pandemią koronawirusa, otrzymywali zasiłek opiekuńczy, który miał umożliwić im zajęcie się pociechami w tym trudnym czasie. Teraz, podczas drugiej fali wzmożonych zarażeń, opiekunowie nie kryją nadziei na powrót tego rozwiązania. Wiemy, jakie decyzje podjął rząd.

Rodzice, w dobie drugiej fali pandemii koronawirusa, obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Istnieje ryzyko, że już wkrótce nauczanie zdalne powróci na terenie wszystkich szkół na terenie kraju. W takim wypadku zasadne byłoby przyznanie zasiłku opiekuńczego w takiej formie, jak miało to miejsce wiosną. Rząd ma konkretne plany.

Daniel Martyniuk poniżył swoją obecną dziewczynę. Zdjęcie nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennegoDaniel Martyniuk poniżył swoją obecną dziewczynę. Zdjęcie nigdy nie powinno ujrzeć światła dziennegoCzytaj dalej

Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy

- Zasiłki dla rodziców są przewidziane na takich zasadach, jak było to wiosną, na takich zasadach, gdy będą musiałby być stosowane - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji dotyczącej nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Szef rządu zaznaczył, że obecnie nie przewiduje się takiego rozwiązania, gdyż żłobki, przedszkola i początkowe klasy szkół podstawowych wciąż działają w trybie stacjonarnym. Rodzice mogą starać się o zasiłek tylko w momencie, kiedy placówka, do której uczęszcza ich dziecko, zostaje zamknięta z powodu COVID-19. Utrzymana pozostaje także granica wiekowa - o dodatkowe pieniądze mogą starać się opiekunowie dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia. Na świadczenie nie mogą liczyć opiekunowie uczniów klas 4-6, którzy, począwszy od poniedziałku, 26 października, aż do 8 listopada będą uczyć się w trybie zdalnym.

Zasiłek opiekuńczy - zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tak zwanych zasadach ogólnych - wynosi 80 procent otrzymywanego wynagrodzenia. Rząd wypłaca go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka nad dzieckiem, także za dni ustawowo wolne od pracy. W drugim kwartale bieżącego roku, w związku z pandemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Początkowo zasiłek opiekuńczy był przyznawany na okres dwóch tygodni, jednak sukcesywnie przedłużano go aż do 26 lipca. We wrześniu Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu dodatkowego zasiłku. By go otrzymać, rodzice muszą spełnić konkretne warunki. Ze świadczenia mogą skorzystać Polacy, którzy sprawują osobistą opiekę nad dziećmi w wieku do ośmiu lat. Świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Przerwa w funkcjonowaniu placówki musi być spowodowana panującą pandemią.

Zasiłek przysługuje również wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia przez wspomniane placówki opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania, - na przykład w momencie, gdy szkoła rozpoczyna działanie w trybie hybrydowym. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy można się także starać w przypadku braku możliwości opieki przez nianię. Nieco inne zasady obowiązują rodziców dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to również rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. Mowa o miejscach takich jak: szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się dziś w nocy, część Polaków zostanie bez dostępu do własnych pieniędzy. Ważny komunikat banków

2. Wiadomość sprzed chwili: Kraska powiedział, co prawdopodobnie nastąpi za 2 tyg. Pozostało tylko czekać

3. Lekarka z polskiego szpitala nie mogła już dłużej. Zdradziła, co się wyrabia obecnie w szpitalach

Ubieganie się o zasiłek opiekuńczy jest identyczny, jak wiosną. Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek, czyli u pracodawcy lub zleceniodawcy. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą powinny złożyć oświadczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to także elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE).

Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka jest w stanie zapewnić dziecku opiekę - jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Pieniędzy nie otrzymają także rodzice, którzy zdecydują się zatrzymać pociechę w domu mimo że placówka, do której uczęszcza, pozostaje otwarta. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd robi wszystko, by żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe działały w trybie stacjonarnym jak najdłużej. Zaznaczał, że rząd chce "chronić szkoły podstawowe i przedszkola przed trybem zdalnym". Można podejrzewać, że w najbliższym czasie ta kwestia nie ulegnie zmianie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Turysta głęboko spał, gdy niedźwiedź zbliżył się do jego namiotu. Po chwili stało się niemożliwe, aż włosy stają dęba na głowie
  2. Rodzinny dramat gwiazdy polskiego sportu. Jej dziecko jest nieuleczalnie chore. "Nie ma nadziei na poprawę"
  3. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  4. Dziś wszyscy Polacy dostaną identycznego SMS-a od rządu. Znamy jego treść
  5. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć
  6. Niezwykłe odkrycie na Księżycu? NASA: "Kolejny ogromny krok dla ludzkości"
  7. Oszałamiające ciasto bez pieczenia, sprawdzi się na każdym przyjęciu. Wystarczy nieco herbatników, masa i kilka minut wolnego czasu
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News